Parenting

Szkoła zorganizowała zajęcia z makijażu dla 12-letnich uczennic. "Pytano, czy chcą zostać ambasadorkami marki"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy nastolatka powinna się malować?
Czy nastolatka powinna się malować?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Daria Ładocha zamieściła w mediach społecznościowych post na temat warsztatów z malowania, w których uczestniczyła jej nastoletnia córka. Specjalistka od zdrowego żywienia nie kryła swojego oburzenia - zarówno postawą prowadzącej spotkanie, jak i szkoły. Co ją tak zdenerwowało? Czy dziewczynki chodzące do szkoły podstawowej w ogóle powinny się malować?

Czy nastolatki powinny się malować?

12-letnia córka Darii Ładochy miała warsztaty z make-upu, podczas gdy chłopcy byli na normalnej lekcji. Zajęcia odbywały się pod hasłem "Jak powinnaś malować się do szkoły?" i szyldem jeden z firm kosmetycznych. - To było pod koniec zeszłego roku. Były cienie, baza pod cienie, baza pod podkład, podkład (...). A potem [zapytano - przyp. red.], czy dziewczynki nie chciałyby zostać ambasadorkami marki - powiedziała w Dzień Dobry TVN Daria Ładocha.

Specjalistka od zdrowego żywienia dodała, że dla niej kluczowe było to, że córka do niej przyszła i zapytała, co ma z tym zrobić, czy powinna zacząć się malować. - Na obronę powiem, że dyskusja z panią dyrektor była taka, że chciała pokazać dziewczynom, które się za mocno malują, czyli jakieś 10-15 proc. w stosunku do 80 proc., które nie malują się wcale. Kluczowym pytaniem było: "mamo, czy ja jestem ok?" - wyjaśniła.

W ocenie kosmetolożki Agnieszki Więcław dziewczynki w szkole podstawowej powinny unikać makijażu. - Z punktu widzenia biologii skóra nie jest jeszcze w pełni wykształcona. (...) Zaczynają dopiero hormony działać (...). Dlatego uważam, że (...) tak młode osoby nie powinny się malować. Pewnie [chcą to robić - przyp. red.], bo chcą być dorosłe, chcą się podobać, a nie jest to przepracowane i naśladują swoich rówieśników, którzy niestety tak robią - stwierdziła specjalistka.

Kiedy można zacząć się malować?

Okres dojrzewania to czas, kiedy na skórze pojawiają się wypryski, dlatego młodzi ludzie starają się te niedoskonałości ukryć pod makijażem. - Wtedy najlepiej, jeśli dziecko jest otwarte (...), powie swoim rodzicom, że coś jest nie tak. Ale musi być ten kontakt rodziców z dziećmi, jeśli go nie ma, no to oczywiście dzieci czerpią wiedzę z internetu, a tam niestety jest masa złych informacji. (...) Zajmuję się kosmetologią 20 lat (...) i wiem, jak doradzić. Jeśli rodzic usłyszy od swojego dziecka, że jest jakiś problem, to ja bym rekomendowała wizytę u specjalisty - powiedziała Agnieszka Więcław.

Zdaniem specjalistki im później dziewczyna zacznie się malować, tym lepiej, najlepiej dopiero w szkole średniej. - Tak, żeby skóra i jej funkcje, gruczoły łojowe, potowe, żeby to wszystko zdążyło się wykształcić i żeby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu, czegoś, co może zaburzyć florę bakteryjną skóry - dodała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości