Parenting

Kiedy można przewozić dziecko na podstawce, a kiedy w foteliku? Sprawdź, jak nie dostać mandatu

Parenting

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
edziecko.pl/Prawo o ruchu drogowym
Dzieci w samochodzie

Część maluchów szybko rośnie, przez co podstawka do samochodu jest kuszącym nabytkiem, jednak użyta w niewłaściwy sposób może być powodem do wypisania mandatu. Kiedy powinniśmy używać podstawki, a kiedy fotelika? Jaki mandat grozi za pomyłkę?

Przewożenie dziecka w foteliku - przepisy

Przewożąc dziecko w samochodzie, należy pamiętać o spełnieniu niezbędnych kryteriów. Ich niedopełnienie może wiązać się z otrzymaniem mandatu. Dotyczy to między innymi niewłaściwego użycia podkładki i fotelika podczas podróży z najmłodszymi. Przepisy jasno mówią o tym, do kiedy dziecko powinno korzystać z fotelika.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym "dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

  • masą i wzrostem dziecka oraz
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe".

Wyjątek zapisany we wspomnianym wyżej ust. 3b. pozwala na zrezygnowanie z fotelika w sytuacji, gdy dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, a jego wzrost i masa uniemożliwia zapewnienie odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa. Oznacza to, że jeśli dziecko nie mieści się w dostępne foteliki można zdecydować się na specjalną podkładkę, która zapewnia nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo podróży. Warto w tym momencie wspomnieć, że pasy bezpieczeństwa, które u dziecka mogą znajdować się za wysoko (jeśli podróżuje bez odpowiedniego podwyższenia) mogą stanowić zagrożenie podczas wypadku. Przepisy o przewożeniu w specjalnym urządzeniu podtrzymującym nie obowiązują w przypadku przewożenia dzieci taksówką, specjalistycznymi środkami transportu, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub miejskiej, a także w przypadku posiadania specjalnego zaświadczenia lekarskiego.

Kiedy można wymienić fotelik na podstawkę dla dziecka w samochodzie

W ust. 3b wprost określono tylko wzrost dziecka (135 cm), bez wskazania wagi. Ustawodawca użył tylko określenia: "zezwala się na przewożenie (...) dziecka (...), kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa". Ile zatem powinna ważyć nasza pociecha, żebyśmy mogli zamienić fotelik na podstawkę?

Jeszcze do niedawna foteliki miały maksymalną wagę dla dziecka ustaloną do 36 kg. W sklepach można znaleźć już większe do masy nawet 50 kg, jednak są one zdecydowaną rzadkością. Stąd w takich sytuacjach często "przesiadamy się" właśnie na podstawki, co w przepisach określone jest jako "urządzenie przytrzymujące dla dzieci".

Mandat za brak fotelika i podstawki

1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zwiększyła ona nie tylko wysokość mandatów za przekraczanie prędkości, ale również za niewłaściwy sposób przewożenia dzieci. Od nowego roku może nas to kosztować nie 150 zł, a 300 zł, do tego stracimy 6 punktów karnych.

Mandat można dostać, kiedy:

  • przewozimy dziecko w foteliku samochodowym bądź innym urządzeniu umocowanym niezgodnie z zaleceniami producenta,
  • przewozimy dziecko poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez odpowiedniego fotelika,
  • przewozimy dziecko w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy przy włączonej poduszce powietrznej,
  • przewozimy dziecko poniżej 3. roku życia w pojeździe, w którym nie ma specjalnego fotelika i nie jest on wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

Należy także wspomnieć, że przepisy dotyczące przewożenia małoletniego w samochodzie są różne na terenie Unii Europejskiej. Zatem warto je sprawdzić, zanim wybierzemy się w podróż poza granice naszego kraju.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: edziecko.pl/Prawo o ruchu drogowym

Źródło zdjęcia głównego: SeventyFour/Getty Images

Pozostałe wiadomości