Parenting

Ferie w województwie wielkopolskim. Co warto zwiedzić? Atrakcje i terminy

Parenting

Autor:
Teofila
Siewko
shironosov/Getty ImagesFerie w województwie wielkopolskim. Co warto zwiedzić? Atrakcje i terminy

W związku z rozpoczynającymi się feriami wiele rodziców, a także dzieci, szuka sposobów na spędzenie wolnego czasu. Co warto zwiedzić w Wielkopolsce? Jakie atrakcje warto odwiedzić i jak zorganizować czas swoim pociechom?

Kiedy są ferie w województwie wielkopolskim?

Ferie zimowe w województwie wielkopolskim w 2022 roku wypadają od 15 do 30 stycznia. W tym samym czasie ferie będą miały także województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie i świętokrzyskie.

Uwaga na oszustów

Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający daneDzień Dobry TVN
wideo 2/4

W tym roku podobnie jak przed pandemią COVID-19, terminy przerwy zimowej zostały podzielone na województwa. Ma to na celu zmniejszenie obłożenia miejsc turystycznych oraz danie możliwości uczniom na spokojny wypoczynek od zajęć lekcyjnych. 

Wielkopolskie: co warto zwiedzić? Atrakcje na ferie

Wszystkim z okolic Poznania polecamy zwiedzenie rynku, który wytyczony został w XIII wieku. Jest to stolica wielkopolski, można tutaj zwiedzić Muzeum Rogala, Muzeum Historii Miasta Poznania, pałac Mielżyńskich i Działyńskich, a także pomnik Bamberki i cztery fontanny. Dla fanów mocnych wrażeń polecamy również pręgież. Także kościoły znajdujące się w Poznaniu są warte zwiedzania. Jeżeli jesteś fanem miast, polecamy także zwiedzenie Gniezna, o ile nie zostało już ono zwiedzone. Jest to szczególnie ważne miejsce dla osób zainteresowanych architekturą - znajduje się w nim gotycka katedra z XIV wieku. Można także zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego - punkt obowiązkowy dla wszystkich wielbicieli historii.

W miastach można skorzystać z typowych zimowych atrakcji jak lodowiska. Ponadto, w Wielkopolsce można skorzystać z usług dwóch stoków narciarskich, o ile tylko pogoda dopisze.

Osobom, które lubią naturę, powinny wybrać się nad jezioro Lednickie, na jego terenie znajduje się wyspa z zachowanymi pozostałościami ze średniowiecznego pałacu oraz kaplicy. Gród wzniesiono w czasach Mieszka I. W okolicy jeziora znajduje się również Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Można tu zwiedzić mieszkalne chałupy, wiatraki, a także drewnianą kaplicę i kościół. Także Szlak Bobrowy w Czmońcu będzie świetnym sposobem na spędzenie czasu osobom zainteresowanym naturą. Można się przejść ścieżką edukacyjno-przyrodniczą Szlak Bobrowy, która ciągnie się wzdłuż starorzecza Wart.

Dobrym pomysłem na spędzenie jednego dnia w Wielkopolsce jest zwiedzenie Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet, który znajduje się w Koninie, w której podziwiać można makiety z wielu znanych filmów. Osobom zainteresowanym regionem, które chcą lepiej poznać swoje regiony, polecamy Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Na trasie do zwiedzenia jest aż 12 zabytkowych kościołów, które zbudowane zostały z drewna. 

Ponadto, warto sprawdzać, co w ofercie mają lokalne Domy Kultury oraz Muzea, często można wziąć udział w warsztatach oferowanych przez tego typu placówki. Dzieci i młodzież mogą chodzić na przygotowane półkolonie lub specjalne zajęcia organizowane w okresie ferii zimowych. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: shironosov/Getty Images

Pozostałe wiadomości