Dziecko

Szukanie jajek wielkanocnych - zagadki dla dzieci

Dziecko

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
wielkikufer.pl/mamotoja.pl
Jajka wielkanocne w trawie

Na Wielkanoc do dzieci przychodzi Zajączek, który przynosi różnego rodzaju podarki. Część dzieci znajduje je pod poduszką lub na parapecie, inne muszą poszukać w całym domu lub ogrodzie. Jak sprytnie schować prezenty? Jakie wymyślić zagadki? Sprawdź nasze pomysły na świetną zabawę z dzieckiem. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie zabawy zorganizować na Wielkanoc,
 • jakie zagadki można zrobić dla dzieci na Wielkanoc,
 • gdzie schować wielkanocne prezenty.

Szukanie jajek wielkanocnych - zabawy dla dzieci

Na ukrycie jajek wielkanocnych i prezentów dla naszych pociech jest wiele sposobów. W jaki sposób można się z nimi bawić, aby je odnalazły?

Gra w wielkanocne ciepło-zimno

Prawie każdy z nas zna tę zabawę ze szkoły lub przedszkola. Polega ona na mówieniu ciepło, kiedy osoba zbliża się do odkrycia miejsca ukrycia prezentu i zimno, kiedy osoba się oddala. W taki sposób niezależnie od tego, gdzie spędzamy święta, można pobawić się w szukanie prezentów.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Koszyczek pełen jajeczek

Do tej zabawy potrzebne będą małe jajeczka, najlepiej czekoladowe i koszyczek. Czekoladki ukrywamy w domu i w ogrodzie. Za zebranie konkretnej ilości łakoci dziecko dostaje nagrodę od zajączka – może być to duży czekoladowy królik, a równie dobrze inny prezent.

Mapa do skarbu

Dla dzieci, które uwielbiają odkrywać, świetnym sposobem będzie przygotowanie mapy do skarbu. Może być to prosta mapa, która wskaże, gdzie ukryte są poszczególne prezenty. Na przykład może prowadzić do lodówki, pralki, wanny/prysznica, charakterystycznego miejsca w ogrodzie lub przy domu. Aby umilić zabawę, na każdym kroku można umieścić niewielki drobiazg, a na końcu ścieżki większy prezent.

Wymiana z Wielkanocnym Króliczkiem

Dobrym pomysłem może być również wymiana - w niektórych częściach Polski, aby dostać prezent od króliczka, należy zostawić mu coś w zamian, np. świeżą marchew. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zmobilizować dzieci - można powiedzieć, że jeśli wyhodują rzeżuchę lub owies na święta, to króliczek w zamian przyniesie prezenty.

Zagadki na szukanie jajek wielkanocnych

Kolejnym sposobem na zabawę z dzieckiem jest przygotowanie specjalnych zagadek. Tu można skorzystać z przygotowanych lub samodzielnie wymyślić. Takie zagadki można umieścić na karteczkach, w odpowiedzi powinna znaleźć się informacja, gdzie należy szukać prezentu. Zagadki można również rozdać członkom rodziny. Kiedy dziecko poprawnie rozwiąże zagadkę – osoba wręcza drobny upominek, np. czekoladowego zająca.

Pomysły na zagadki:

 • Cicho pod miotłą siedzi - mysz,
 • Kiedy go nie ma myszy harcują - kot,
 • Czas odmierza, choć nie tyka - klepsydra,
 • Niby konewka wodę wylewa - prysznic,
 • Masz je ty, masz je ja i strach je ma - oczy,
 • Do niej włożysz książki, buty - torba,
 • Bywa w ramach lub bez ramy, często w nim się przeglądamy - lustro,
 • W niej najlepsze są podróże, i te małe i te duże - książka,
 • Pod czterema nogami ukryte i blatem nakryte - pod stołem,
 • Zamiata wszystkie cztery kąty - miotła,
 • Na Wielkanoc się wykluwa i nie fruwa - kurczak,
 • Do koszyczka wkładam, ale najpierw przyozdabiam - pisanki.

Gdzie chować prezenty na Wielkanoc?

Prezenty na Wielkanoc można ukryć właściwie wszędzie. Idealnie nadadzą się miejsca nieoczywiste, ale do których dziecko może łatwo zajrzeć i nie zrobi sobie krzywdy. Dobrymi pomysłami są szuflady, szafy, lodówka, pralka, wanna lub zlew - wszystkie miejsca, w które trzeba "zajrzeć". Jeżeli mamy możliwość, to można również ukryć rzeczy w ogrodzie lub na zewnątrz. W takiej sytuacji można schować upominki pod miotłą, wiaderkiem, między roślinami i w podobnych miejscach.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: wielkikufer.pl/mamotoja.pl

Źródło zdjęcia głównego: Amy Stocklein Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości