Dziecko

Dlaczego warto przytulać dziecko? To istotny element, który ma wpływ na przyszłość malucha

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Justin Paget/GettyImagesPrzytulanie

Jak często przytulasz swoje dziecko? Odpowiedź na to pytanie może okazać się istotna, bowiem udowodniono, że dotyk ma znaczący wpływ na rozwój maluchów. Naukowcy dowodzą, że może nawet zmieniać DNA.

Przytulanie a rozwój dziecka

Badania opublikowane w czasopiśmie Development and Psychopathology mówią same za siebie. Przytulanie naszych dzieci ma wpływ na ich rozwój, a także zmianę genów. Jak to możliwe? W eksperymencie sprawdzono zachowania 5-tygodniowych dzieci. Rodzice przez określony czas notowali w dziennikach informacje dotyczące snu, posiłków, płaczu, a także przytulania. Po ponad czterech latach naukowcy zbadali DNA maluchów. Jak się okazało, dzieci, które były rzadziej tulone, były bardziej zestresowane. Co ciekawe, ich profil komórkowy był słabo rozwinięty jak na ich wiek.

Dotyk, szczególnie ten wczesny, tzw. kangurowanie, dotyk skóra do skóry może wręcz ratować życie. Jest jednym z niezwykle istotnych czynników, które są konieczne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego, ale też fizycznego

Przytulanie dobre na zdrowie

Wiedzieliście, że dotyk kształtuje się w życiu płodowym wcześniej niż wzrok, smak, węch czy słuch? To tylko dowodzi, jak istotna dla dziecka jest bliskość już od pierwszego dnia narodzin. Kształtuje ona poczucie bezpieczeństwa, a także zawiązywanie więzi z rodzicem, dlatego tak ważne jest, aby nie brakowało jej w życiu codziennym. Jak się okazuje, przytulanie ma także wpływ na zdrowie naszej pociechy. Według naukowców, dzieci, które miały ograniczony kontakt z rodzicem, gorzej rosną, uczą się, zapamiętują, a także mają problemy z okazywaniem emocji.

- Przytulanie reguluje cukier we krwi dziecka, temperaturę, a także zwiększa przeżywalność. Powoduje także wyrzut oksytocyny, hormonu, który m.in. sprawia, że dobrze się czujemy i nawiązujemy lepsze więzi - dodała psychiatra Justyna Szyburska podczas wizyty w Dzień Dobry TVN.

Zobacz wideo:

Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/GettyImages

Pozostałe wiadomości