Parenting

Jak uspokoić płaczące dziecko? Naukowcy znaleźli idealną metodę

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
radiozet.pl/neurosciencenews.com
płaczące dziecko

Każdy rodzic wie, że uspokojenie płaczącego dziecka to niełatwe zadanie. Do tego maluchy są różne i to, co sprawdziło się u jednego, wcale nie musi zadziałać u drugiego. Na szczęście naukowcy postanowili ułatwić życie wszystkim rodzicom i przetestowali najpopularniejsze metody na uspokojenie dzieci. Czy udało się wytypować tę najskuteczniejszą?

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Maluchy mogą płakać z bardzo różnych powodów. Choć to zupełnie naturalna reakcja, to uspokojenie zalanego łzami malca nie jest już takie proste. Być może odpowiedź na to, co zrobić, aby dziecko przestało płakać dadzą badania przeprowadzone przez japońskich badaczy.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Naukowcy - pod kierunkiem Kumi Kuroda - postanowili przetestować cztery najpopularniejsze metody uspokajania dzieci:

  • noszenie dziecka na rękach;
  • wożenie lub bujanie dziecka (np. w wózku lub kołysce);
  • siedzenie z dzieckiem;
  • położenie dziecka w łóżeczku.

Jak skutecznie uspokoić płaczące dziecko?

W badaniach uczestniczyło 21 niemowląt w wieku poniżej 7 miesięcy oraz ich matki. Naukowcy, aby określić skuteczność danej metody, a także, aby kontrolować stan zdrowia i zachowanie dzieci posłużyli się aparatami do elektrokardiogramu (EKG) i kamerami wideo. Po zgromadzeniu i przeanalizowaniu potrzebnych danych specjaliści doszli do wniosku, że najlepszą metodą na uspokojenie paczącego dziecka jest noszenie malucha na rękach (w tym czasie nie powinno się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i trzeba zachować równe temp) przez około 5 minut. Następnie - przez 5 do 8 minut - należy trzymać malca w pozycji siedzącej. Naukowcy zaobserwowali, że maluchy uspokajane w ten sposób nie tylko przestawały płakać, ale także szybciej zasypiały.

Mimo że - jak poinformowali badacze - aż trzynaścioro płaczących dzieci, które brały udział w eksperymencie - dzięki zastosowaniu tej metody - uspokoiło się w zaledwie 10 minut, to trzeba sobie zdawać sprawę, że każdego dziecko jest inne. Tym samym naukowcy nie dają gwarancji, że opracowana przez nich metoda sprawdzi się u każdego malca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: radiozet.pl/neurosciencenews.com

Źródło zdjęcia głównego: damircudic/Getty Images

Pozostałe wiadomości