- Szpital wojewódzki w Szczecinie został zaatakowany przez hakerów.
- Cyberprzestępcy zainfekowali system informatyczny placówki.
- Szpital musiał przejść na papierowy system pracy.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Cyberatak w szpitalu w Szczecinie
System informatyczny szczecińskiego szpitala wojewódzkiego został zaatakowany w nocy z soboty na niedzielę (z 7 na 8 marca). Rzecznik szpitala Tomasz Owsik-Kozłowski, przekazał w niedzielę, 8 marca, że system został zainfekowany. Część danych przestępcy zaszyfrowali, blokując do nich dostęp.
- Szpital pilnie wdrożył procedury awaryjne, w tym między innymi przejście na papierowy tryb pracy. Dyrekcja placówki o ataku niezwłocznie poinformowała odpowiednie służby i pozostaje z nimi w stałym kontakcie – zaznaczył Owsik-Kozłowski.
Hakerzy zaatakowali szpital w Szczecinie. Placówka zaapelowała do pacjentów
Rzecznik szpitala zapewnił, że mimo tych trudności, zdrowie i życie pacjentów nie są zagrożone. Podkreślił, że aktualnie "priorytetem dla szpitala jest przywrócenie dostępu do systemu informatycznego i powrót do standardowego trybu pracy".
Szpital nie wstrzymał przyjęć pacjentów. Procedury medyczne i administracyjne trwają jednak dłużej.
- Prosimy pacjentów, by - w miarę możliwości - kierowali się do innych placówek - zaapelował Owsik-Kozłowski.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Zobacz także:
- Marian Koral nie żyje. Współtwórca kultowej marki lodów odszedł w wieku 74 lat
- Najpierw ją skrępował, a potem bił, kopał, dusił i ranił nożem
- Dlaczego policja nie szukała Magdy Majtyki, gdy odnalazła jej auto? Służby wydały oświadczenie
Autorka/Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP/TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images