Ostrzeżenie GIS przed jajkami. Wykryto na nich niebezpieczną bakterię

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
GIS
Zatrucie salmonellą
Zatrucie salmonelląDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu Salmonelli na powierzchni skorupek jaj pochodzących od jednego z dużych producentów. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Co należy z nimi zrobić i o który dokładnie produkt chodzi?

Salmonella wykryta na skorupkach jaj

Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdziła obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek sprawdzanych jaj. Spożycie produktu bez odpowiedniej obróbki termicznej może spowodować zakażenie człowieka i wystąpienia salmonellozy. Również przeniesienie bakterii na inne powierzchnie ze skorupek może doprowadzić do tej choroby. Jak poinformował GIS, właściciel Zakładu Pakowania Jaj w porozumieniu z odbiorcą rozpoczął wycofywanie produktu i przekazanie go do utylizacji.

- Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, (szczegóły poniżej) szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami - poinformowano w komunikacie GIS.

Który produkt został wycofany?

Ostrzeżenie dotyczy produktu "Jaja Królewskie klasa A, klasa wagowa>60 g" różnej wielkości, o dacie przydatności do spożycia przed 18.06.2023. Kod na skorupkach jaj: 3PL14371391. Producentem jest Firma Handlowa "KOKO" Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński, Straszewy 28, 09-304 Lubowidz, weterynaryjny numer identyfikacyjny 14375909. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: GIS

Źródło zdjęcia głównego: Plan Shooting 2 / Imazins/Getty Images

Pozostałe wiadomości