Newsy

Jerzy Urban nie żyje. Dziennikarz miał 89 lat

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
TVN24, Onet.pl

Nie żyje Jerzy Urban. Informację o śmierci przekazali jego żona Małgorzata Daniszewska oraz Tygodnik NIE. Polski dziennikarz, publicysta i polityk zmarł w wieku 89 lat.

Jerzy Urban nie żyje

3 października 2022 roku media obiegła smutna informacja. Na Facebooku na oficjalnym koncie Tygodnika NIE pojawił się komunikat o śmierci Jerzego Urbana. Doniesienia potwierdziła także w rozmowie z Onet Wiadomości żona dziennikarza Małgorzata Daniszewska. Naczelny Tygodnika NIE i były rzecznik rządu PRL miał 89 lat.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Jerzy Urban – kim był?

Jerzy Urban w latach 1981-1989 pełnił funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL. W tym okresie był również jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury. W 1989 roku (od kwietnia do września) sprawował stanowiska członka Rady Ministrów oraz przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja". Rok później przejął funkcję redaktora naczelnego "Tygodnika NIE".

Jerzy Urban zasłynął w mediach jako kontrowersyjna postać. Nie ukrywał swojej krytyki wobec Kościoła. W 2002 roku opublikował tekst "Obwoźne sado-maso", który zakończył się dla niego procesem i wyrokiem skazującym. Za obrazę Jana Pawła II sąd zasądził grzywnę 20 tys. zł. Głośną sprawą były także zeznania Jerzego Urbana przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Rywina. Dziennikarz ujawnił bowiem kulisy wydarzeń i zdradził informacje dotyczące ówczesnych elit rządzących. Kolejne lata przynosiły kolejne problemy. W roku 2012 oburzenie wywołała okładka pisma, na której zalazła się grafika przedstawiająca karykaturalny wizerunek Jezusa. Prokuratura postawiła zarzuty obrazy uczuć religijnych.

Więcej o Jerzym Urbanie czytaj na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: TVN24, Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA

Pozostałe wiadomości