Newsy

Ile wynosi inflacja w sierpniu? Dane GUS

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
GUS
inflacja, wózek z zakupami w sklepie

Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 wyniosła 16,1 proc. rok do roku. Takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wskaźnik od marca 1997 r. Prognozy ekonomistów były nieco bardziej optymistyczne. Co podrożało najbardziej?

Inflacja w sierpniu 2022 – dane GUS

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że inflacja w Polsce wyprzedza prognozy ekonomistów. Przewidywali oni, że w sierpniu będzie wynosiła 15,4 proc., a tymczasem jest to aż 16,1 proc. Odczyt jest wyższy niż w lipcu br. Jest też ogóle najwyższy od marca 1997 r. – wtedy wynosił 16,6 proc. Z kolei miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z lipcem 2022, inflacja w sierpniu wyniosła 0,8 proc.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Inflacja w sierpniu 2022. Co najbardziej podrożało?

Dane zebrane prze GUS pokazują, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w sierpniu rok do roku o 17,4 proc., a w porównaniu z lipcem br., o 1,6 proc. Ceny nośników energii wrosły o 40,3 proc. (3,7 proc. w miesiąc). Ceny paliw rok do roku wzrosły o 23,3 proc., ale miesiąc do miesiąca spadły o 8,3 proc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: GUS

Źródło zdjęcia głównego: Catherine McQueen/Getty Images

Pozostałe wiadomości