Moda i Uroda

Ilustratorka mody, która czaruje kreską. "Potrafi zrobić 100 rysunków i wszystkie są trafione"

Moda i Uroda

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Ilustratorka mody, która czaruje kreską
Dzień Dobry TVNIlustratorka mody, która czaruje kreską - poprawiony

Wiele lat poświęciła na to, by dziś być jedną z najbardziej cenionych polskich artystek. Anna Halarewicz podbija świat sztuki, a specjalizuje się w ilustrowaniu mody. W zaledwie kilka minut tworzy wyjątkowe rysunki. W czym tkwi sekret jej sukcesu?

Anna Halarewicz - ilustratorka

Anna Halarewicz jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje prace wystawiała w Paryżu, Mediolanie czy Londynie. Realizuje ilustracje dla najlepszych magazynów modowych i współpracuje z najbardziej luksusowymi markami modowymi w Europie.

- Moja praca jest jednocześnie ogromną przyjemnością i nawet, kiedy mam czas wolny i mogłabym robić wszystko, to siedzę i rysuję. Na początku rysowałam pewne zjawisko, pewien nastrój. Później, myślę, że dzięki moim predyspozycjom do lekkiej kreski, szybkiej, do rysowania na żywo, w trakcie pokazów, to zostało nazwane ilustracją mody - powiedziała Anna Halarewicz.

Znany artysta Andrzej Pągowski jest pełen uznania dla umiejętności Anny. - Jest to jedna z tych artystek, którym bardzo zazdroszczę. Potrafi zrobić 100 rysunków i wszystkie są trafione. (...) Strasznie mnie dołuje filmikami, ponieważ pokazuje swój warsztat, który mnie wkurza, bo ja muszę sobie ćwiczyć, kombinować, a ona bierze kropkę, rysuje i już ma nóżkę z butem i jeszcze piękne oko - przyznał żartobliwie Pągowski.

Ilustrowanie mody

Halarewicz zdobyła uznanie wielu polskich i zagranicznych projektantów. Na katowickim fashion weeku podeszła po pokazie do znanego duetu MMC. - Zaprezentowała kilka rysunków zrealizowanych podczas pokazu i oszalałem. Nie wiedziałem, że w Polsce istnieją ilustratorzy mody. Bardzo sobie cenimy, kiedy moda łączy się ze sztuką, a Ania według nas jest wielką artystką - powiedział Rafał Michalak, projektant.

Anna uwielbiam rysować podczas pokazów, ponieważ czuje wtedy ogromną adrenalinę. - Mam trzy minuty, nawet mniej, modelka przechodzi, ja rysuję głowę modelki numer jeden, ubranie modelki numer dwa, a nogi rysuję właściwie z pamięci. Jest to rodzaj popisu ilustratorskiego - zauważa Halarewicz.

- Uwielbiam obserwować ją na pokazach mody czy różnych wydarzeniach, kiedy jedną, dwiema, trzema kreskami potrafi oddać charakter danej osoby. To jest niesamowite - podkreśliła Anna Puślecka, ekspertka mody.

Ilustratorka cały czas udoskonala swoje umiejętności, zmienia techniki i stawia sobie nowe wyzwania.

- Teraz jestem na etapie rysowania lewą ręką, a jestem praworęczna. Cały czas chcę, żeby to mnie bawiło, dawało kopa w odkrywaniu, co mogę jeszcze zrobić z rysunkiem. Jeżeli teraz miałabym dojść do jakiejś doskonałej kreski, to co będę robić za 10 lat? - zapytała retorycznie Halarewicz.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z innymi polskimi artystkami, które tworzą dla najlepszych marek.

Polki tworzą dla największych marek
Polki tworzą dla największych marek
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości