Moda i Uroda

Ilustratorka mody, która czaruje kreską. "Potrafi zrobić 100 rysunków i wszystkie są trafione"

Moda i Uroda

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Ilustratorka mody, która czaruje kreską

Wiele lat poświęciła na to, by dziś być jedną z najbardziej cenionych polskich artystek. Anna Halarewicz podbija świat sztuki, a specjalizuje się w ilustrowaniu mody. W zaledwie kilka minut tworzy wyjątkowe rysunki. W czym tkwi sekret jej sukcesu?

Anna Halarewicz - ilustratorka

Anna Halarewicz jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje prace wystawiała w Paryżu, Mediolanie czy Londynie. Realizuje ilustracje dla najlepszych magazynów modowych i współpracuje z najbardziej luksusowymi markami modowymi w Europie.

- Moja praca jest jednocześnie ogromną przyjemnością i nawet, kiedy mam czas wolny i mogłabym robić wszystko, to siedzę i rysuję. Na początku rysowałam pewne zjawisko, pewien nastrój. Później, myślę, że dzięki moim predyspozycjom do lekkiej kreski, szybkiej, do rysowania na żywo, w trakcie pokazów, to zostało nazwane ilustracją mody - powiedziała Anna Halarewicz.

Znany artysta Andrzej Pągowski jest pełen uznania dla umiejętności Anny. - Jest to jedna z tych artystek, którym bardzo zazdroszczę. Potrafi zrobić 100 rysunków i wszystkie są trafione. (...) Strasznie mnie dołuje filmikami, ponieważ pokazuje swój warsztat, który mnie wkurza, bo ja muszę sobie ćwiczyć, kombinować, a ona bierze kropkę, rysuje i już ma nóżkę z butem i jeszcze piękne oko - przyznał żartobliwie Pągowski.

Ilustrowanie mody

Halarewicz zdobyła uznanie wielu polskich i zagranicznych projektantów. Na katowickim fashion weeku podeszła po pokazie do znanego duetu MMC. - Zaprezentowała kilka rysunków zrealizowanych podczas pokazu i oszalałem. Nie wiedziałem, że w Polsce istnieją ilustratorzy mody. Bardzo sobie cenimy, kiedy moda łączy się ze sztuką, a Ania według nas jest wielką artystką - powiedział Rafał Michalak, projektant.

Anna uwielbiam rysować podczas pokazów, ponieważ czuje wtedy ogromną adrenalinę. - Mam trzy minuty, nawet mniej, modelka przechodzi, ja rysuję głowę modelki numer jeden, ubranie modelki numer dwa, a nogi rysuję właściwie z pamięci. Jest to rodzaj popisu ilustratorskiego - zauważa Halarewicz.

- Uwielbiam obserwować ją na pokazach mody czy różnych wydarzeniach, kiedy jedną, dwiema, trzema kreskami potrafi oddać charakter danej osoby. To jest niesamowite - podkreśliła Anna Puślecka, ekspertka mody.

Ilustratorka cały czas udoskonala swoje umiejętności, zmienia techniki i stawia sobie nowe wyzwania.

- Teraz jestem na etapie rysowania lewą ręką, a jestem praworęczna. Cały czas chcę, żeby to mnie bawiło, dawało kopa w odkrywaniu, co mogę jeszcze zrobić z rysunkiem. Jeżeli teraz miałabym dojść do jakiejś doskonałej kreski, to co będę robić za 10 lat? - zapytała retorycznie Halarewicz.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z innymi polskimi artystkami, które tworzą dla najlepszych marek.

Polki tworzą dla największych marek
Polki tworzą dla największych marek Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości