Horoskop

Syndrom przesilenia jesiennego. W które znaki zodiaku uderza najmocniej?

Horoskop

Aktualizacja:
Autor:
Astrolog
Merkurja
jesień w lesie

Syndrom przesilenia, co to takiego? Kiedy nasza rodzima planeta okrąża w ciągu roku Słońce, cztery razy ustawia się w punktach, które diametralnie zmieniają kąt padania światła. W tych magicznych dobach stosunek dnia do nocy zmienia proporcje i mamy do czynienia z przesileniem. Jak to wpływa na Zodiak i nas samych?

Dla naszych przodków dni przesilenia to były ogromne, solarne święta i celebracje rozpoczynających się nowych pory roku.

Do tych szczególnych dni należą:

 • równonoc wiosenna (20.III-21.III) dzień i noc trwają tyle samo, od kolejnej doby noc staje się krótsza od dnia
 • przesilenie letnie (21.VI-22.VI) najdłuższy dzień w roku, najkrótsza noc
 • równonoc jesienna (22.IX-23.IX) dzień jest równy nocy, ale od kolejnej doby dzień staje się krótszy
 • przesilenie zimowe (21.XII-22.XI) najkrótszy dzień w roku, najdłuższa noc w roku

Astrologia i ezoteryka

Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Syndrom przesilenia – wymysł czy rzeczywiste doznania?

Nasze organizmy są niezwykle czułymi barometrami i wychwytują nawet te pozornie błahe i nieistotne zmiany, takie jak zmniejszenie się długości dnia w stosunku do nocy o kilkadziesiąt sekund. Nasze biopole, umysł, ciało fizyczne i podświadomość odnotowują, że dzieje się coś wyjątkowego, że zmieniają się uwarunkowania i trzeba wskoczyć w inne ramy działania.

Organizm człowieka odczytuje, że nadchodzi czas, aby przestawić sobie priorytety i zmienić model funkcjonowania. Nie dzieje się to z chwili na chwilę, nasze ciała potrzebują czasu, aby zaadoptować się do nowych warunków. Dlatego też w dniach poprzedzających i następujących po tych kluczowych datach możemy czuć się nieszczególnie, a we znaki da się nam osłabienie, zmęczenie i senność.

Syndrom przesilenia. Jakich objawów możemy się spodziewać?

 • nieadekwatne zmęczenie
 • senność
 • brak koncentracji
 • spadek ciśnienia
 • rozkojarzenie
 • rozdrażnienie
 • wyjątkowa kłótliwość
 • kłopoty z relacjami
 • migrenowe bóle głowy
 • zawroty głowy
 • płaczliwość
 • poczucie braku sensu
 • zagubienie

Równonoc jesienna

Równonoc w tym roku nastąpi w piątek 23. września. O godzinie 3:03 nad ranem Słońce wkroczy do znaku Wagi, a tym samym rozpocznie się astronomiczna i astrologiczna jesień.

Czas, w którym światła słonecznego zacznie w stosunku do nocy ubywać, ma za zadanie przygotować nas symbolicznie do zimowego snu, wyciszyć i skupić uwagę na sprawach domu i spiżarni. Będziemy bardziej refleksyjni i chętni do zastanawiania się nad tym, co w naszym życiu jest warte zachodu, a co trzeba sobie już odpuścić.

Właśnie teraz nasze organizmy zaczynają spowalniać i zmieniać metabolizm na zimowy. Zaczynamy przestawiać wewnętrzny rytm dobowej aktywności, co może wiązać się z wieloma niedogodnościami i dyskomfortem psychiczno-emocjonalno-fizycznym. Bądźmy dla siebie czuli i wyrozumiali, dajmy sobie czas na dostosowanie się do nowego, dobowego stosunku pomiędzy dniem i nocą.

Komu syndrom jesiennego przesilenia najbardziej da się we znaki?

Wszyscy przedstawiciele zodiaku mogą odczuwać dyskomfort i obniżenie nastroju, jednak połączenie równonocy z nadchodzącym Nowiem Księżyca w znaku Wagi da popalić głównie Rakom, które nie będą mogły przez kilka dni załapać nowego rytmu działania, zdarzy im się zgubić notatki i dokumenty lub zapodziać gdzieś klucze. Wyjątkowo słabo poczują się również Koziorożce, które zanim zgrają się z nową porą roku, doznają nerwobólów w klatce piersiowej i nieprzyjemnych dolegliwości wokół kręgosłupa i stawów. Barany mogą cierpieć na skoki ciśnienia i wyjątkowe rozdrażnienie, które będą rozładowywać na niewinnym otoczeniu poprzez czepialstwo i krytykę. Bardzo mocno, ale pozytywnie odczują przejście Słońca do swojego znaku Wagi, które wyraźnie otwierają się na wpuszczenie w swoje życie nowej energii. Podróż ku nowym horyzontom w stu procentach uruchomi jednak dopiero Nów Księżyca w tym znaku (25.09)

Pozytywne akcenty syndromu przesilenia

Wrześniową lekkość jesiennego powietrza, bliskość z najbliższą osobą, pozytywne wizje i optymistyczne nastawienie przyjdą do znaków powietrznych czyli Bliźniąt, Wagi i Wodnika. Na zmianę atmosfery na bardziej przyjazną mogą liczyć również Lwy i Strzelce. Przy odrobinie wysiłku i wykorzystaniu potencjału planetarnego, jesień może być złota, dla każdego znaku zodiaku, czego życzy Czytelnikom Astrolog Merkurja.

Zobacz także:

Autor:Astrolog Merkurja

Źródło zdjęcia głównego: Dave and Les Jacobs/Getty Images

Pozostałe wiadomości