Na co swędzi lewa ręka - zabobon czy objaw choroby?

Swędzi lewa ręka
Fot. Getty Images/imran kadir photography
Wiara we wszelkiego rodzaju zabobony i przesądy jest powszechna. Wiele osób jest przekonanych, że spotkanie na drodze czarnego kota lub przejście pod drabiną może być przyczyną nieszczęścia. Do popularnych zabobonów zalicza się także swędzenie ręki. Na co swędzi lewa ręka? Czy jest to również powód do zmartwień? Czy zabobonami w ogóle warto się przejmować?

Gdy swędzi lewa ręka, niektórzy ludzie się martwią, ponieważ są przekonani, że to zwiastun nieszczęścia, z kolei inni myślą wręcz odwrotnie. Kto ma rację?

Zobacz też: Sen o mrówkach i jego znaczenie >>>

Na co swędzi lewa ręka? Znacznie zabobonu

Każdy, kogo swędzi lewa ręka i zastanawia się, czy powinien się z tego powodu cieszyć lub smucić, powinien najpierw wiedzieć, czym z definicji jest zabobon. Otóż jest to przede wszystkim rodzaj wiary, że pomiędzy pewnymi zdarzeniami istnieje związek przyczynowo-skutkowy, który nie jest w żaden sposób potwierdzony. Idąc dalej tym tropem, można stwierdzić, że wiara w zabobon to nawet pewna forma religii. Co więcej, wiele przesądów i pytań typu „na co swędzi lewa ręka” wywodzi się bezpośrednio z magii czy okultyzmu. Potwierdzeniem tego może być nawet samo słowo „zabobon”, które pochodzi od wyrażeń „bobonić” lub „bobonienie” i używa się go do określania szamańskiej modlitwy.

Co w takim razie oznacza swędzenie lewej ręki? W gruncie rzeczy trudno znaleźć jedno konkretne wytłumaczenie. Według ezoteryków i ludzi związanych z magią może to symbolizować np. otrzymanie pieniędzy. Niemniej jednak można znaleźć setki przeróżnych tłumaczeń, nierzadko zależnych od regionu czy kraju. Osoby zastanawiające się, na co swędzi lewa ręka, niekiedy też same wymyślają wytłumaczenia tego problemu. Popularne jest przekonanie, że swędząca lewa dłoń oznacza spotkanie z dawno niewidzianym znajomym. Tak czy inaczej, wskazanie konkretnego źródła danego zabobonu bywa często trudne.

Co zrobić, gdy swędzi lewa ręka?

Gdy swędzi lewa ręka, a swędzenie utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy go ignorować. Jedną z przyczyną może być np. przesuszenie skóry . Niekiedy źle reaguje ona na różne detergenty, takie jak preparaty do płukania czy mydło w kostce lub płynie. Jednak stosowanie ich w umiarkowany sposób, np. dwa razy dziennie, nie powinno powodować swędzenia. Zazwyczaj problem pojawia się jedynie w przypadku zbyt częstego używania danego produktu czyszczącego. Wspomniane detergenty szkodzą barierze ochronnej skóry i w efekcie ją osłabiają – z tego powodu wysycha oraz zaczyna swędzieć . Przed udaniem się do lekarza można spróbować wyleczyć ją samodzielnie. Skórę należy natłuszczać po każdej kąpieli poprzez nałożenie olejku i zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas, z używania detergentów.

Zobacz też: Przyśnił mi się mój szef! Co to oznacza? >>>

Gdy swędzi lewa ręka i sytuacja ta powtarza się co jakiś czas, warto potraktować to poważnie. Tego typu swędzenie nigdy nie pojawia się bez powodu i może być objawem niedoczynności tarczycy . Świąd sygnalizuje, że gruczoł pracuje mniej wydajnie, a przy tym nieprawidłowo reguluje pracę pozostałych organów. Niedoczynność tarczycy objawia się swędzeniem ramion i pleców, szczególnie wieczorami. Objawem może być także brak energii, ospałość i wypadanie włosów. Jak swędzi lewa ręka , nie warto przypisywać temu magicznych właściwości. Znacznie lepiej jest rozważyć wizytę u dobrego specjalisty np. endokrynologa.

Co jeszcze oznacza swędzenie lewej ręki?

Swędząca lewa ręka może również sugerować grzybicę skóry . Jeżeli oprócz swędzenia na wewnętrznej stronie dłoni pojawią się krostki, naskórek zaczyna się złuszczać i dodatkowo pojawia się biały nalot, to prawdopodobnie jest to objaw tej choroby. Co jeszcze może oznaczać swędzenie lewej ręki? Jeżeli jest połączone z nagłą utratą wagi, zażółceniem koloru skóry i białek ocznych, to może także sygnalizować chorobę trzustki lub wątroby.

Jakie są reakcje na przesądy dotyczące swędzenia lewej ręki?

Zabobony i przesądy są często krytykowane przez osoby duchowne, np. pastorów lub księży, a nawet rabinów. Niemniej jednak wiele osób deklarujących się np. jako chrześcijanie i tak gorąco wierzy w przesądy lub przynajmniej traktuje je z przymrużeniem oka. W rzeczywistości przesądów jest dużo, a ten związany ze swędzeniem lewej dłoni to tylko jeden z nich. W szeroko pojętych kręgach chrześcijańskich wiara w zabobony uznawana jest za formę magii, choć dla niektórych może się to wydawać szokujące. Co ciekawe, w Biblii można znaleźć przykazania, które potępiają osoby praktykujące magię, wróżbiarstwo i astrologię – np. Piąta Księga Mojżeszowa 18:9–12.

Zobacz też: Sennik: żyjący i nieżyjący dziadek. Czego jest symbolem? >>>

A co, jak swędzi lewa ręka? Odpowiedzi jest wiele. Może to objaw jakiegoś zaniedbania zdrowia? A może ręka po prostu swędzi i nie należy doszukiwać się ukrytego znaczenia?

podziel się:

Pozostałe wiadomości