Gwiazdy

20. urodziny Uwagi! TVN. Ryszard Cebula w pracy i prywatnie: "Lubię, żeby wszystko ode mnie zależało"

Gwiazdy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Daria Pacańska
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Ryszard CebulaDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

W tym roku Uwaga! TVN świętuje swoje 20. urodziny. Prowadzący program Ryszard Cebula, w cyklu Darii Pacańskiej PO MĘSKU, opowiedział, jak wspomina spędzony w nim czas. Zdradził także, czy zdarza mu się płakać i czego się boi, kiedy poczuł się popularny. Co dla niego oznacza "być męskim"?

Ryszard Cebula o pracy w Uwadze! TVN

Ryszard Cebula od początku istnienia Uwagi! TVN pracuje przy tym formacie. W cyklu PO MĘSKU w serwisie dziendobry.tvn.pl opowiedział, jak wspomina te lata. Przy poruszanych w programie kontrowersyjnych tematach wielokrotnie pojawiały się negatywne komentarze, dziennikarz ma jednak sposób, jak sobie z nimi poradzić.

- Nie wchodzę w ten brud, w ten szlam. Dzisiaj żyjemy w czasach, gdzie czym kto głupszy, czym ktoś bardziej bezczelny, tym bardziej głupie i bezczelne teksty publikuje w sieci. Ja sam nie wchodzę, nie czytam, jestem tego pozbawiony - podkreślił.

Po 20 latach pracy w Uwadze! TVN nie ma spraw, które mogą go zszokować. Trudnych spraw, którymi twórcy programu musieli się zajmować, było bardzo dużo.

- One pewnie będą, jakiś nowy rodzaj afery, nowy rodzaj draństwa, ale myślę, że podejdę do każdej innej sprawy - tłumaczył Cebula.

Ryszard Cebula o popularności

Z czasem pojawiła się także popularność. Trudno było jej nie zauważyć, bo - jak wspomina dziennikarz - w pewnym momencie zaczął skupiać na sobie wzrok przechodniów.

- Patrzą na ciebie. To jest popularność, która jest czasami miła, a czasami krępująca, czasami jest niesympatyczna, ale dobrze, że jest. Mnie ludzie bardzo, myślę, że nawet bardziej niż z twarzy, rozpoznają z głosu. Może dlatego, że jest ten głos jakoś charakterystyczny - wyjaśnił.

Ryszard Cebula - jaki jest prywatnie?

Wiele osób ciekawi, jaki prywatnie jest Ryszard Cebula. Dziennikarz bardzo chroni swoją prywatność, próżno szukać opowieści o jego rodzinie. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zrobił jednak wyjątek.

- To jest trudna sprawa, dla bliskich, bo prywatnie jest bardzo podobny do tego, jaki jest zawodowo. Lubię wiedzieć, lubię, żeby wszystko ode mnie zależało, lubię mieć wszystko przygotowane, nie zostawiam niczego na ostatnią chwilę, do wszystkiego się przygotowuję, o wszystkim myślę, od wszystkich wymagam. Tak, jak w pracy wymagam od współpracowników, tak w domu zapewne wymagam od dzieci, pewnie od żony i to są pewnie czasem jakieś trudne chwile - przyznał Ryszard Cebula.

Dlaczego Ryszarda Cebuli nie ma w mediach społecznościowych?

- To nie jest tylko tak, że ty coś zamieszczasz. Ludzie też to komentują, na bieżąco, non stop i wszędzie później o tym mówią. Rodzina, dzieci to jest prywatność, z tym w ogóle nie chcę wychodzić. Nie chcę się fotografować na plaży, na wakacjach, co jem na śniadanie.

W rozmowie z dziennikarką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską Ryszard Cebula zdradził także, co dla niego oznacza być męskim.

- Ja sobie męskość, mężczyznę, ojca wyobrażam jako takie pewne drzewo. Taki dąb, pod którym można się schronić, w którego nawet jak pierdyknie piorun, to on i tak wytrzyma. On wytrzyma każde uderzenie. Można się schronić, można przyjść po radę, można być bezpiecznym po prostu - wyjaśnił.

Uwaga! TVN świętuje 20. urodziny

Uwaga! TVN to program przedstawiający historie, o których dyskutuje cała Polska. Dziennikarskie śledztwa, ważne i poruszające sprawy, o których inni boją się mówić. Hasztag #tematdlauwagi stał się jednym z najlepiej rozpoznawanych haseł w sieci. W tym roku Uwaga! świętuje 20 lat istnienia.

- To był kawał życia, kawał dobrej roboty, którą wykonuję z bardzo wieloma współpracownikami, bo przecież przez uwagę przez te dwadzieścia lat przewinęła się masa zdolnych ludzi, nie tylko ci, którzy dzisiaj pracują. Ja dzięki Uwadze! poznałem w ogóle Polskę, byłem niemal wszędzie, wiadomo, że nie w każdej wsi, nie w każdym mieście, ale w każdym regionie. Poznałem mnóstwo ludzi, od ludzi, którzy mają w życiu pod górkę, po ludzi ze świecznika i życia społecznego, politycznego. Ta Uwaga! dała mi bardzo dużo i zawodowo i prywatnie - podkreślił. 

Program Uwaga! TVN zrewolucjonizował dziennikarstwo interwencyjne w Polsce. W ciągu ostatnich 20 lat jego twórcy wielokrotnie pokazywali historie, które poruszały opinię publiczną, wywoływały dyskusje i powodowały zmiany. Nad niektórymi sprawami reporterzy pracują przez długie miesiące, stosują prowokacje i ukryte kamery, by pokazać wstrząsające fakty i nieprawidłowości.

Uwaga! TVN demaskuje nadużycia. W ostatnim czasie kilkukrotnie reporterzy pokazywali nieprawidłowości w domach seniora na terenie całej Polski. Wychowankowie i wychowawcy domu dziecka w Kłodzku opowiedzieli o dramacie, jaki tam się rozgrywał. Jeden z reporterów zatrudnił się także w jednej ze śląskich ubojni. Okazało się, że wykorzystywanie chorych, padłych krów to wcale nie jest pieśń przeszłości.

Ostatniego roku nie sposób porównać do jakiegokolwiek wcześniej. Cały świat zaskoczyła brutalna napaść Rosji na Ukrainę. Reportaże "Ukraina: Historie graniczne" Marcina Jakóbczyka i "Ukraina: Tak trzeba" Edyty Krześniak zobaczyli widzowie w 32 krajach. Wielokrotnie w Uwadze! były pokazywane historie niezwykłego bohaterstwa, tych, którzy walczą w Ukrainie i tych, którzy niosą pomoc, w dotkniętym wojną kraju. 

Uwaga! od zawsze jest blisko ludzi. Dlatego powstały też reportaże o wysokich cenach, m.in. w nadmorskich kurortach w Polsce. Wiele osób obawia się nadchodzącej zimy i wysokich cen za ogrzewanie. Czy Polacy będą marznąć zimą? To również sprawdzą reporterzy. Pojawi się wiele innych historii związanych z wciąż rosnącymi cenami w nowej, specjalnej akcji – "Uwaga! na kryzys!", która wystartuje jesienią. Uwaga! to także Kulisy Sławy. W tym cyklu reporterzy spotykają się z gwiazdami kina, popkultury czy ze sportowcami.

Widzowie od lat informują o tematach za pośrednictwem maili, telefonów i hasztaga #tematdlauwagi. Od pewnego czasu można zgłaszać tematy przychodząc do busa oznaczonego #tematdlauwagi, który jeździ po całej Polsce. 

O problemach polskiej psychiatrii również powstały reportaże. Uwaga! wspiera także budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, które powstaje dzięki Fundacji TVN. 

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości