Gwiazdy

Gwiazdy, które pracowały jako nauczyciele. Niektóre nazwiska mogą zaskakiwać

Gwiazdy

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Sandra Hajduk przyjrzała się polskim i zagranicznym gwiazdom, które - zanim stały się sławne - pracowały w szkole. Wśród nich znajdziemy zarówno muzyków, aktorów, jak i… polityków. Kto kiedyś uczył innych?

Wiele gwiazd, zanim rozpoczęło swoją karierę, zaczynało od roli nauczyciela. Część nazwisk z pewnością może was zdziwić. Oto znane osoby, które dawniej przekazywały w szkole swoją wiedzę innym.

Artur Rojek

Muzyk, zanim rozpoczął karierę solową, był wokalistą zespołu Myslovitz. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Obecnie jest dyrektorem artystycznym Off Festivalu.

Co robił wcześniej? Okazuje się, że Rojek z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Gdy ukończył katowicką AWF, pracował w jednej ze szkół podstawowych w rodzinnych Mysłowicach.

Organek

To kolejna gwiazda, która przed karierę muzyczną, skupiła się na edukacji. W 2001 roku artysta ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie przez dwa lata pracował jako nauczyciel.

Organek kształcił się również na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - w klasie gitary elektrycznej. W czerwcu 2018 r. odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za "najlepszy tekst".

Sting

Lider grupy The Police nim został światowej sławy wokalistą, pracował jako nauczyciel w katolickiej szkole w Cramlington. Szybko jednak zakończył dydaktyczną karierę. I dobrze, bo dziś nie słuchalibyśmy jego największych hitów!

Kazimierz Marcinkiewicz

Nie tylko muzycy byli nauczycielami. Niektórzy politycy również zaczynali jako pedagodzy.

Do tego grona zalicza się m.in. były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W latach 1982–1989 uczył matematyki i fizyki w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim. Później pełnił funkcję wicedyrektora w Zespole Szkół Ogólnokształcących w tym mieście. Następnie został wojewódzkim kuratorem oświaty. Kiedy został wiceministrem edukacji w rządzie Hanny Suchockiej, świat nauczycielski znał więc od podszewki.

Już na dobre wróciłem na jogę ? do kochanego Jogarytm. Moja ciało nie zapomniało asan, a ja w nich czuję się...

Opublikowany przez Kazimierza Marcinkiewicza Wtorek, 13 października 2020

Barack Obama

Były prezydent Stanów Zjednoczonych, zanim został politykiem, jako absolwent prawa na Uniwersytecie Harvarda, wykładał prawo konstytucyjne. Sztukę oratorską ma zatem we krwi.

Sylvester Stallone

Znany na całym świecie aktor nie zawsze pracował w branży filmowej. Wcześniej zarabiał jako nauczyciel wychowania fizycznego. Rola ta zdecydowanie przydała się do jego późniejszych kreacji, wymagających wyjątkowej sprawności.

Liam Neeson

Aktor nominowany do Oscara za główną rolę w filmie "Lista Schindlera" pracował przez chwilę w szkole podstawowej. Jak przypomniała w naszym programie Sandra Hajduk, został z niej wyrzucony, bo uderzył ucznia. Neeson zresztą sam się do tego przyznał.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Nauczycielka pasją – mistrzyni polski we wrotkarstwie

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości