André Rieu - najpopularniejszy nieznany artysta

André Rieu jest bardzo utalentowanym skrzypkiem, właścicielem największej prywatnej orkiestry na świecie, sprzedał do tej pory 40 milionów płyt, a mimo to mówi się o nim, że jest najpopularniejszym nieznanym artystą. Z muzykiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN, Marcin Sawicki.

André Rieu to holenderski skrzypek, kompozytor i dyrygent, a także założyciel orkiestry. Od dziecka miał styczność z muzyką klasyczną, ponieważ jego ojciec był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Maastricht. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach.

Byłem bardzo mały, dało mi to czas na nauczenie się, jak być liderem, jak być dyrygentem.

- stwierdził André.

Muzyk studiował w klasie skrzypiec w Konserwatorium Królewskim w Liège, Konserwatorium w Maastricht, a także w Akademii Muzycznej w Brukseli.

>>> Zobacz także:

Prywatna orkiestra André Rieu

W 1987 roku André Rieu utworzył orkiestrę, która od lat zajmuje czołowe pozycje na listach najlepiej zarabiających grup koncertowych Billboardu, wyprzedzając takie gwiazdy, jak Justin Bieber, czy Foo Fighters. Bez problemu wypełnia stadiony dziesięcioma, dwudziestoma, czy trzydziestoma tysiącami ludzi.

Atmosfera podczas koncertów jest wyjątkowa - entuzjastyczni muzycy za każdym razem potrafią zaangażować przybyłą widownię. Wszyscy się świetnie razem bawią, kołysząc się w takt muzyki, nucąc i klaszcząc. To pomysł André Rieu.

Bardzo często, gdy obserwuję klasyczną orkiestrę, widzę muzyków ubranych na czarno, mają taki wyraz twarzy, jakby umarli. Nie ma kwiatów, ładnych świateł. Nie rozumiem tego. Ludzie przyjeżdżają z daleka, by cieszyć się muzyką. Zasługują na to, by dać im radość.

- powiedział dyrygent.

André Rieu daje sto koncertów rocznie. Przygotowuje się do nich we własnej sali prób, która jest jednocześnie studiem nagrań. Poza tym jest właścicielem firmy produkcyjnej, biura podróży, szwalni i wszystkiego, czego potrzebuje do funkcjonowania orkiestry.

Zamek z XV wieku

André Rieu mieszka w holenderskim Maastricht, w zamku z XV wieku, w którym jako pięciolatek brał lekcje gry na pianinie.

Mieszkanie w tak starym budynku to jak trzymanie moich skrzypiec Stradivariusa przy policzku każdego ranka. Mają trzysta lat. Zamek jest trochę starszy.

- stwierdził muzyk.

Życie prywatne

W 1975 roku wziął ślub ze swoją menedżerą Marjorie Rieu. Para ma dwóch synów: Marca i Pierre’a.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości