Czy warto czekać na Black Friday? "Do każdych zakupów powinniśmy się dobrze przygotować"

Tomasz Chróstny
Black Friday zbliża się wielkimi krokami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy kochają kupować. Chętnie korzystamy z promocji i wyprzedaży. Okazją do zrobienia tańszych zakupów będzie Black Friday. Czy faktycznie tego dnia zyskujemy?, Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomaszem Chróstnym, prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Black Friday 2021 - jak kupować?

Mimo że Black Friday wypada dopiero 26 listopada, to sklepy już kuszą nas promocjami i wyprzedażami. - Do każdych zakupów powinniśmy się dobrze przygotować. Warto przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy, dzięki temu nie ulegniemy mechanizmom, które próbują nas skłonić do tego, abyśmy wydali jak najwięcej - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W jego ocenie, jeśli myślimy np. o zakupie laptopa, wybierając się do sklepu, musimy wiedzieć, czego dokładnie szukamy, jakie parametry powinien mieć sprzęt, który spełni nasze oczekiwania oraz jaka jest jego cena. - Zdarza się, że sprzedawcy podnoszą cenę, aby tuż przed sezonem wyprzedaży obniżyć ją do poziomu wyjściowego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nie damy się nabrać na potencjalną obniżkę - dodał.

Zdaniem Tomasza Chróstnego, aby zorientować się w cenie danego produktu, warto korzystać ze stron internetowych, które porównują ceny. Pomocne mogą być także niezależne opinie w sieci - O to, żeby były naprawdę niezależne dbają, regulacje prawne. Dodatkowo jest wiele stron, na których możemy znaleźć niezależne opinie na temat danego produktu - radził ekspert.

Jakie triki stosują sprzedawcy?

Trzeba mieć na uwadze, że podnoszenie i obniżanie ceny to niejedyny chwyt, na który pozwalają sobie sprzedawcy. - Wszystkie obniżki o 70 proc., 50 proc., dwa w cenie jednego czy trzecia sztuka za złotówkę to mechanizmy, które bardzo dobrze na nas działają. To właśnie one sprawiają, że zaczynamy myśleć, że mamy do czynienia z niepowtarzalną okazją, która już nigdy się nie powtórzy - wskazywał Tomasz Chróstny.

Choć sprzedawcy kuszą nas promocjami i obniżkami, to pamiętajmy, że jako konsumenci mamy też swoje prawa i możemy np. reklamować oraz zwrócić produkt, który nam nie odpowiada. - Trzeba jednak pamiętać, że nasze prawa będą obowiązywały tylko wtedy, gdy trafiliśmy na uczciwego, rzetelnego sprzedawcę, a nie na oszusta - podsumował prezes UOKiK.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości