Zwierzęta

Gekon lamparci – hodowla, ceny i odmiany

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
gekon lamparci

Gekon lamparci to piękna jaszczurka, chętnie hodowana przez terrarystów. Nie tylko jej efektowny wygląd sprawia, że jest tak popularna, ale również łagodny charakter i łatwość w oswojeniu. Dowiedz się, jak pielęgnować gekona lamparciego.

Sprowadzona z Bliskiego Wschodu jaszczurka świetnie odnajduje się w polskich warunkach klimatycznych w hodowli w terrarium. Nie potrzebuje wiele od swojego właściciela, a jej towarzystwo może dać człowiekowi mnóstwo przyjemności.

Gekon lamparci – występowanie i wygląd

Gekon lamparci to popularna w hodowli domowej jaszczurka, którą z łatwością można kupić w wielu sklepach zoologicznych. W naturalnych warunkach żyje na stepach, pustyniach i zboczach gór. Występuje na Bliskim Wschodzie, w takich krajach jak Indie, Afganistan, Pakistan, Iran i Irak. Jest przyzwyczajony do temperatur panujących na tych obszarach – latem w dzień około 35 stopni, a zimą około 15 stopni. Prowadzi nocny tryb życia.

Młode gekony lamparcie mają długość 6–7 cm, kiedy dorosną nadal nie są duże, mogą osiągnąć długość do 27 cm. Najczęściej ich ciało jest żółtej barwy, pokryte czarnymi plamami – swoim umaszczeniem przypomina skórę lamparta, stąd nazwa. Pokryte drobnymi łuskami ciało gada sprawia wrażenie chropowatego. Gekon lamparci wyróżnia się dużą głową o kształcie jaja, po obu jej stronach umieszczone są oczy ułożone pod kątem. Gekona lamparciego spośród innych gatunków gekonów wyróżniają ruchome powieki, więc kiedy zwierzę śpi, ma zamknięte oczy. Ogon stanowi połowę ciała gada i u dorosłych osobników osiąga spore rozmiary i dużą grubość. W ogonie zwierzę gromadzi tkankę tłuszczową, zatem im lepiej odżywiony gekon, tym bardziej efektowny ogon.

Terrarium gekona lamparciego

Gekon lamparci świetnie nadaje się dla początkującego terrarysty ze względu na nieskomplikowaną hodowlę, ciekawy wygląd i łatwość w oswajaniu. Gekon lamparci ceny osiąga może niezbyt wysokie, bo jednego osobnika można zakupić już za 100 zł, jednak do tej kwoty należy doliczyć niezbędne akcesoria. Czego przede wszystkim potrzebuje gekon lamparci? Terrarium wraz z wyposażeniem to niezbędny zakup w przypadku jego hodowli. Powinno odzwierciedlać warunki, w jakich gekon żyje naturalnie. Rozmiary terrarium dla jednej pary gekonów mogą wynosić 60 x 40 x 40 cm, jednak najlepiej zaopatrzyć się w większe dla kilku sztuk gekonów. W hodowli powinien być jeden samiec i co najmniej 4 samice. Należy również pamiętać, by dwóch samców nigdy nie trzymać w jednym pojemniku, gdyż może dochodzić do walk. Terrarium dla gekona lamparciego musi mieć otwory wentylacyjne do prawidłowej cyrkulacji powietrza. Terrarium powinno być wyłożone ręcznikami papierowymi, podłożeniem kukurydzianym lub celulozowym, nie należy stosować piasku lub żwirku, bo gekon może go zjadać. Do ogrzewania terrarium można używać żarówki lub maty grzewczej. Warto gekonowi urozmaicić przestrzeń, dodając półki na ścianach terrarium lub kawałki skał, po których będzie mógł się wspinać. Niezbędnym dodatkiem będzie też kryjówka dla gekona w postaci doniczki, plastikowego pudełka, połówki kokosa czy kryjówki dla gadów dostępnej w sklepach zoologicznych.

Gekon lamparci – hodowla

Gekon lamparci ma łagodny charakter i jest łatwy do oswojenia, nic dziwnego więc, że jest chętnie wybieraną jaszczurką do hodowli. Hodowla gekonów lamparcich nie należy do skomplikowanych. W naturalnych warunkach gady te żywią się małymi owadami i niekiedy niewielkimi ssakami, natomiast w warunkach hodowlanych można karmić je larwami mącznika młynarka, świerszczami, karaczanami, jedwabnikami, młodą szarańczą, pasikonikami, ćmami. Urozmaiceniem diety gekona będą mysie noworodki, jednak te należy podawać mu oszczędnie, ponieważ są bardzo tuczące. Należy oczywiście pamiętać o misce z wodą. Do prawidłowego rozwoju gekony lamparcie potrzebują ciepła. W terrarium w dzień powinna panować temperatura do 30 stopni, w nocy zaś – 18 stopni. Jednak wielu hodowców decyduje się na średnią temperaturę 25 stopni, którą można osiągnąć ogrzewając pojemnik żarówką (nie stosować świetlówek UV) lub matami grzewczymi. W warunkach hodowlanych długość życia gekona lamparciego dochodzi do 25 lat.

Gekon lamparci – odmiany

W hodowlach ze względu na krzyżówki i mutacje genowe można spotkać wiele odmian gekonów lamparcich, różniących się umaszczeniem. Gady te jednak mogą różnić się również wielkością, jak w przypadku gekona lamparciego giganta, który jest znacznie większy niż typowy gekon lamparci. Najczęściej spotykanymi odmianami tego gatunku jaszczurki są: gekon lamparci classic , gekon lamparci albinos, gekon lamparci enigma, Super Raptor, White King, gekon lamparci black pearl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Egzotyczne zwierzęta w domu

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: David A. Northcott/Getty Images

Pozostałe wiadomości