Zwierzęta

Szybciej poruszają się do tyłu niż do przodu. Marcin Kostrzyński o niezwykłym zachowaniu borsuków

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jesień w świecie borsuków
Jesień w świecie borsuków Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jesień to niezwykle ważny czas w życiu borsuków. W tym okresie zwierzęta m.in. przygotowują swoje młode do samodzielnego życia. Dodatkowo muszą zabezpieczyć się przed nadchodzącą zimą. Jak wygląda życie borsuków? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński.

Borsuki. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach?

Mało kto wie, że borsuki to zwierzęta, które szybciej poruszają się do tyłu niż do przodu. - To jest szybka ucieczka do nory. On potrafi się wycofać błyskawicznie, doskonale daje sobie radę - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński - przyrodnik, filmowiec. Warto dodać, że samce borsuków uczą młode właśnie szybkiego uciekania do nory w sytuacji zagrożenia, a także co zrobić, gdy napotkają wilka czy niedźwiedzia. Natomiast samica ma inne zadanie. - Mama uczy, gdzie znaleźć jedzenie, gdzie wybrać się na jagody, bo one są wszystkożerne. To nie jest tak, że zjada tylko dżdżownice - tłumaczył specjalista.

Co ciekawe, borsuki to bardzo czyste i lubiące porządek zwierzęta. - U borsuka jest zawsze czystko, pachnąco, wszystko jest uporządkowane - powiedział nasz gość.

Jaki tryb życia prowadzą borsuki?

Borsuki prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia. Wtedy też kopią swoje jamy i tunele. - To są całe labirynty. W Wielkiej Brytanii uznaje się, że mogą być te jamy 300-letnie. 300 pokoleń kopanych jam - wytłumaczył przyrodnik. Borsuki mają też tzw. jamy zapasowe. - Na przykład, jak są pchły w danej jamie, to one idą na dwa tygodnie do innego domu, bo pchła wytrzymuje tylko dwa tygodnie bez żywiciela - wyjaśnił Marcin Kostrzyński.

Zwierzęta te wydają bardzo dużo odgłosów, są one jednak nieprzyjemne dla ucha. - Tego można się przestraszyć. Zwłaszcza, jak borsuk podczas jakiejś walki albo podczas sparingu zaczyna krzyczeć, to ja nie jestem w stanie wam tego oddać - powiedział Marcin Kostrzyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości