Dom

Ptasie radio. Jakie niezwykłe okazy można spotkać podczas obserwacji?

Dom

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Ptasie radio Marcina z lasu
Ptasie radio Marcina z lasuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także doskonały monet, aby zacząć obserwować np. ptaki. Które z nich można spotkać w Polsce? Gdzie się wybrać, aby zobaczyć je w naturalnym środowisku? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.

Dlaczego warto obserwować ptaki?

Okazuje się obserwowanie ptaków to znacznie więcej niż tylko możliwość obcowania z przyrodą. - Obserwowanie ptaków uspokaja. Wręcz ma terapeutyczny wpływ. Jeżeli ktoś jest znerwicowany, to lekarze powinni zalecać mu obserwację ptaków, bo to super działa - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.

Podczas takiej obserwacji można się natknąć na okazy, które są rzadko spotykane w Polsce. Marcin Kostrzyński podczas jednej ze swoich wypraw miał okazję zobaczyć ohary. - Ohar jest ptakiem niezwykłym. Rzadkim w Polsce [...] i gnieździ się w norach lisich - mówił. Ptak może zejść nawet 4 metry pod ziemię. - To jest ulubiona głębokość. Tam składa jaja i wysiaduje prawie miesiąc - dodał.

Jakie ptaki można spotkać w Polsce?

W Polsce można spotkać także łabędzie krzykliwe. Charakteryzuje je żółty dziób. - Te wszystkie ujęcia są zrobione na deptaku. To nie są ptaki, które są filmowane w jakiś niezwykły sposób. Wystarczy, że pójdziemy nad stawy, np. Stawy Milickie koło Wrocławia. Tam jest raj dla obserwatora ptaków. Kojące obrazy - mówił przyrodnik.

Marcin Kostrzyński dodał, że właśnie tam udało mu się zobaczyć szablodzioby. Ptaki te niezwykle rzadko spotykane są w naszym kraju. Do tej pory zaobserwowano je jedynie trzy razy. Dlaczego jeszcze jest wyjątkowy? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości