Styl Życia

SzajBus z rozbitą szybą – wandal, terrorysta czy zagubiony nastolatek?

Styl Życia

SzajBus z rozbitą szybą – wandal, terrorysta czy zagubiony nastolatek?

Daniel Dziemieszonek znany w sieci jako SzajBajk był niedawno świadkiem aktu wandalizmu. Wydarzenie na tyle go poruszyło, że postanowił zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy nastolatków. Jednak zamiast złości youtuber pokazał wyrozumiałość i empatię. Zalazł także sposób, jak pomóc trudnej młodzieży. 

SzajBus z rozbitą szybą – historia

Historia rozpoczęła się, gdy Daniel Dziemieszonek przebywał u rodziców w Boguszewicach. Pewnej nocy usłyszał hałas i dźwięk rozbijającej szyby. Fizjoterapeuta szybko podbiegł do okna i zaczął robić zdjęcia nastoletnim sąsiadom, którzy - wychodząc z pobliskiego parku - postanowili wybić szybę w jego samochodzie. 

Daniel na drugi dzień opublikował na Instagramie post, w którym zamieścił opis zdarzenia. Ku jego zdziwieniu, większość spośród 197 komentarzy była bardzo agresywna. 

Reakcja była bardzo ciekawa. Mój pierwszy post to było zdjęcie wybitej szyby na Instagramie, gdzie jest ponad 170 komentarzy, a w nich wściekłość, nienawiść.  Jedna z użytkowniczek napisała, że bardziej współczuje temu, kto to zrobił i to było sedno. Wiedziałem, że muszę nagrać ten film.

– tłumaczył Daniel.

Kolejnego dnia udostępnił na YouTube i Facebooku film wyjaśniając całą sytuację i dodając swoją refleksję. Jak przyznał, zamierza reagować agresją na agresję. 

Chcąc darować chuliganom nieprzyjemności, jakie mogłyby ich czekać po zgłoszeniu sprawy na policję, postanowił, że pomoże młodzieży wyjść na prostą. Post obejrzało około 5,6 mln osób, udostępniło ponad 10 tys. ludzi, zareagowało na niego 18 tys. użytkowników Facebooku. 

Kiedy nagrałem film i pokazałem, że można inaczej na to spojrzeć, były zupełnie inne komentarze. My to czujemy, my jesteśmy gotowi zrozumieć wandalizm

 – podkreślił Dziemieszonek.

Reakcja internautów udowodniła mu, że społeczeństwo jest gotowe inaczej spojrzeć na problemy młodzieży. Zamiast atakować i wyrażać złość, młodym ludziom należy pomóc. 

Daniel Dziemieszonek chce pomagać młodzieży

Jak przyznał youtuber, nikt nie dopuszcza się aktów wandalizmu, przemocy czy innej formy krzywdzenia innych lub samego siebie, jeżeli nie posiada mnóstwa nagromadzonego wewnątrz bólu, z którym nie potrafi sobie poradzić. Mężczyzna od lat obserwuje młodzież, która "nie ma co ze sobą zrobić", włóczy się po nocach i nie radzi sobie w szkole i w życiu codziennym. To sprawia, że w głowach nastolatków rodzą się głupie, a wręcz absurdalne pomysły. 

Sam byłem nastolatkiem, miałem też kryzys i jestem pewnie, że wiele głupich rzeczy nie robiłem dzięki temu, że jeździłem na rowerze. Frustracja i olbrzymi stres związany z ocenami mijał, kiedy wsiadałem na rower. Wandalizm to jest próba wyciągnięcia z siebie bólu, napięcia

 – stwierdził Daniel.

Brak wsparcia nastolatków, brak miejsca, w którym czują się bezpiecznie oraz niezrozumienie sprawiają, że młodzież wpada w skrajne emocje, które rozładowuje złymi czynami i agresją. Zdaniem youtubera, młodym trzeba pomóc, ale pomoc ta nie powinna polegać na wyrywaniu siłą chwastów (w poprawczakach czy więzieniach), lecz na dbaniu o "kwiaty" - sensowna edukację, pomoc w odnajdywaniu pasji i sensu w życiu. 

Młodzież ma mnóstwo energii, tylko nie wie, co  z tą energią zrobić. W okolicach Jeleniej Góry chce stworzyć takie centrum, w którym każdy będzie mógł przyjść i potrenować

Chociaż potrzebne są na to ogromne pieniądze, Daniel postanowił budować klub małymi krokami wspólnie z młodzieżą. Projekt stworzony razem wszystkich będzie cieszył jeszcze mocniej. 

Daniel Dziemieszonek – kim jest?

Daniel Dziemieszonek, z wykształcenia fizjoterapeuta, z zamiłowania youtuber. Mężczyzna mieszka w Zielonej Górze, a od 12 roku życia jego największą pasją jest sport. Od kilku lat uwagę Daniela skupia kolarstwo, a tematowi temu poświęcił nawet kanał na YouTubie. Mężczyzna o rowerach potrafi opowiadać godzinami, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ponadto Daniel uwielbia także młodzież, a z nastolatkami bez problemu łapie dobry kontakt. W przyszłości chce otworzyć dla młodych centrum sportowe i trenować ich poprzez zabawę i medytację. Obecnie Daniel skupia się jednak na sobie i przygotowuje się do Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w Mrągowie, które planowane są na 16 sierpnia. 

Warszawskie bulwary wiślane w ciepłe dni przyciągają tłumy spacerowiczów i młodzieży, która nie zawsze zachowuje się odpowiednio. Czy wprowadzony na czas pandemii zakaz picia alkoholu sprawdza się? Czy, tak jak chce część mieszkańców będzie obowiązywać na stałe?

Zobacz też:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Co sądzisz o tym artykule?
60
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0