Psychologia

Wolontariat Koleżeński "Mary i Max" pomaga osobom w spektrum autyzmu. "Dzięki niemu otworzyłem się na świat i relacje z ludźmi"

Psychologia

Aktualizacja:

Osoby, które zmagają się ze spektrum autyzmu, często mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji z ludźmi. W znalezieniu przyjaciół pomóc im może Wolontariat Koleżeński "Mary i Max". Co to za inicjatywa i na czym polega? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Szewczyk, wolontariuszką oraz Łukaszem Majkiem, osobą w spektrum autyzmu.

Wolontariat Koleżeński "Mary i Max" - jak działa?

Wolontariat Koleżeński "Mary i Max" od kilku lat działa w Warszawie, Łodzi, Białymstoku oraz Częstochowie. Jego celem jest pomoc osobom w spektrum autyzmu, które chcą nawiązać z kimś bliższe relacje i znaleźć przyjaciół.

- Wolontariat polega na cotygodniowych spotkaniach wolontariusza z uczestnikiem programu. Wychodzimy gdzieś razem na 2-3 godziny i miło spędzamy ze sobą czas. Cały program trwa ok. osiem miesięcy - mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Szewczyk, wolontariuszka.

Pary dobierane są na podstawie zainteresowań, miejsca zamieszkania, wieku oraz usposobienia. - Do programu mogą przystąpić osoby, które mają co najmniej 14 lat i posiadają orzeczenie o spektrum autyzmu - wyjaśniał Łukasz Majek, osoba w spektrum autyzmu i uczestnik programu. Podobnie jest w przypadku wolontariuszy. - Muszą mieć co najmniej 14 lat, muszą mieć czas i przygotować się na to, że takie spotkania odbywają się raz w tygodniu. Dodatkowo, wolontariusz nie może przechodzić jakiegoś większego kryzysu psychicznego - powiedziała Marta Szewczyk.

Co daje udział w programie?

Marta w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak przyznała, że jej parą był Norbert, z którym, choć program dawno się zakończył, dalej utrzymuje bliski kontakt. Podobnie jest w przypadku Łukasza.

- Roksanę poznałem prawie cztery lata temu i cały czas się spotykamy - podkreślił gość Dzień Dobry TVN. Jak przyznał, dopóki nie zgłosił się do udziału w programie, praktycznie nie miał bliskich znajomych. - Dopiero dzięki niemu otworzyłem się na świat i relacje z ludźmi - podkreślił.

Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariat Koleżeński "Mary i Max" prowadzi właśnie rekrutację do 8. edycji programu. Wolontariusze i uczestnicy mogą się zgłaszać przez stronę: wolontariatkolezenski.pl. Mimo że inicjatywa działa w Warszawie, Łodzi, Białymstoku oraz Częstochowie, to Wolontariat Koleżeński zachęca do współpracy organizacje wspierające młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu w innych regionach. Aby uzyskać więcej informacji wystarczy wysłać mail na adres kontakt@maryimax.pl. Warto dodać, że udział w programie jest bezpłatny.

Do udziału w projekcie mogą się zgłaszać także firmy, instytucje, teatry czy kina. Już ponad 25 organizacji nieodpłatnie udostępniło swoje usługi uczestnikom Wolontariatu Koleżeńskiego "Mary i Max".

Więcej aktualnych informacji na temat Wolontariatu Koleżeńskiego "Mary i Max" można znaleźć na Facebooku: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.maryimax.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Hanna Zborowska o rozwodzie i nowym życiu: "Nadal mnie to boli"

Szpital walczy z nadwagą u dzieci. "Wśród rodziców jest niska świadomość tego, że otyłość to choroba"

Jessie Ware i jej najbardziej zwariowany rok: "Kocham każdą sekundę, która minęła"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości