Orzech orzechowi nierówny. Które rodzaje mają najwięcej wartościowych substancji?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
wprost.pl
orzechy

Orzechy to jedne z najzdrowszych produktów spożywczych. Są bogatym źródłem kwasów omega, a także takich pierwiastków, jak selen, potas czy cynk. Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku postanowili bliżej przyjrzeć się orzechom i wskazać te, które są najlepszym źródłem cennych dla naszego zdrowia substancji. Do jakich wniosków doszli?   

Które orzechy są najzdrowsze?

Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i składników mineralnych orzechy powinny być stałym elementem naszej diety. Warto o nich pamiętać także ze względu na potas, wapń, selen czy cynk. To pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Badacze z Zakładu Bromatologii UMB postanowili sprawdzić, czy ich jedzenie faktycznie dostarczy organizmowi potrzebnych mu związków. W tym celu specjaliści wzięli pod lupę 10 rodzajach orzechów. Co ciekawe, badania pokazały, że orzech orzechowi nierówny.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Specjaliści wykazali, że wszystkie badane przez nich orzechy są bogatym źródłem magnezu (porcja przekracza 15 proc. RWS, czyli Referencyjnej Wartości Spożycia). 8 rodzajów orzechów okazało się bogatych w potas. Pod tym względem wyróżniają się orzeszki pistacjowe. 6 rodzajów stanowią dobre źródło cynku, 4 rodzaje – selenu. Najlepszym źródłem tego ostatniego są orzechy brazylijskie 4348,7 μg/kg. One też wyróżniają się najwyższą zawartością magnezu (10 509,2 mg/kg). Z kolei najwięcej cynku mają orzeszki piniowe (72,4 mg/kg).

Sporym zaskoczeniem była dla badaczy zawartość wapnia w badanych orzechach. Okazało się, że jedynie migdały można uznać za cenne źródło tego pierwiastka. W jednym kilogramie mieści się aż 4348,7 μg tej substancji.

Ile orzechów należy zjeść w ciągu?

Warto dodać, że w orzechach mogą się znajdować również groźne dla naszego zdrowia substancje, jak rtęć, arsen, czy ołów. Nie znaczy to jednak, że z jedzenia orzechów trzeba zrezygnować. Badacze podkreślają, że korzyści, jakie daje spożywanie orzechów, znacząco przewyższają ewentualne zagrożenia. Zatem ile orzechów należy zjeść w ciągu dnia? Zgodnie z zaleceniami dzienna porcja orzechów to 35-40 gramów, czyli tyle ile mieści się w naszej garści. Ta zasada nie dotyczy jednak orzechów brazylijskich. Ze względu na dużą zawartość selenu w ciągu dnia można zjeść maksymalnie 3-4 sztuki.

Należy pamiętać, że jedzenie starych, źle przechowywanych orzechów lub tych, które pachną pleśnią, może być niebezpieczne. Mogą one zawierać mykotoksyny, które wykazują działanie kancerogenne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: fcafotodigital/Getty Images

Pozostałe wiadomości