Profilaktyka zdrowia

"Dzieci chcą jeść, tylko czasami napotykają różne trudności". Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
dziewczynka, która nie chce jeść

Żywienie dziecka to niełatwy temat. Niektóre maluchy nie mają żadnych problemów z jedzeniem i chętnie sięgają po nowe smaki. Inne - choćby rodzice stanęli na głowie - nie chcą jeść wcale lub sięgają tylko po jeden rodzaj pokarmu. Co sprawia, że część dzieci ma takie problemy i co można zrobić z niejadkiem? Zapytaliśmy o to Annę Radowicką, dietetyczkę.

Historia Harleya

Shannon Paige jest mamą 2-letniego Harleya, który nie chce nic jeść. Choć u chłopca tuż po urodzeniu zdiagnozowano alergię na mleko, to nie miał on problemów z jedzeniem. Te zaczęły się pojawiać, gdy malec skończył 14-miesięcy. Wtedy Harley złapał ciężką infekcję górnych oddechowych. Po pokonaniu choroby malec całkowicie stracił apetyt.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

W nagraniu zamieszczonym przez kobietę na TikToku widać, że malec odmawia zjedzenia czegokolwiek. Zdesperowana mama postanowiła poszukać pomocy u specjalistów. Pediatrzy i dietetycy powtarzali jej, że to normalne, że dzieci są wybredne. Kiedy stan chłopca zaczął się pogarszać i z powodu niedożywienia malec wymagał hospitalizacji, lekarze zaczęli traktować ją poważnie.

Niestety mimo licznych badań nie udało się ustalić, dlaczego chłopiec nie chce jeść. Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka i nie doprowadzić do poważnych niedoborów lekarze zdecydowali się założyć mu specjalną sondę, przez którą podawane jest jedzenie.

Niejadek, czyli kto?

Takie dzieci jak Harley zwykło się nazywać niejadkami. Zdaniem Anny Radowickiej, dietetyczki, taki termin nie istnieje. - Oznacza on, że dziecko nie chce jeść, że samo podjęło taką decyzję. A to nigdy tak nie wygląda. Dzieci chcą jeść, tylko czasami napotykają różne trudności. I w tych trudnościach musimy im pomóc. Bo każdy problem niejedzenia ma swoje przyczyny - mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl specjalistka.

Niechęć do jedzenia może mieć też różne formy. Czasem dzieci czują lęk przed zjedzeniem czegoś nowego, boją się, że coś im się stanie. Niektóre nie chcą jeść pokarmów, które się ze sobą stykają. - Pokarm wydaje się zabrudzony, a więc niejadalny. Niechęć może rozszerzyć się też na akceptowane smaki, jeśli zostaną podane w inny niż do tej pory sposób, np. podamy kanapkę pokrojoną w trójkąty zamiast w kwadraty - tłumaczyła specjalistka.

Na podejście do jedzenia wpływa bardzo wiele czynników. Ogromne znaczenie mają nawyki żywieniowe, których maluch uczy się już od najmłodszych lat. Tym samym - w ocenie dietetyczki - dużo ważniejsze jest zachęcanie dziecka do tego, żeby próbowało nowych smaków, niż nakłanianie go do zjedzenia owocu na śniadanie. - Ważna tez jest komunikacja np. powinniśmy mówić, że warzywa są smaczne, a nie tylko zdrowe - dodała.

Należy podkreślić, że maluchy uczą się poprzez obserwację. Podejście rodzica do jedzenia również będzie miało wpływ na to, co i jak dziecko będzie chciało jeść. - Jeśli liczymy kalorie, sprawdzamy ile witamin dostarczyliśmy z konkretnego produktu, to nie jest dobra droga, aby zachęcić dziecko do jedzenia - mówiła.

Dlaczego dzieci nie chcą jeść?

Powodów, dla których dziecko odmawia jedzenia jest bardzo wiele. Czasem niechęć wynika z nadwrażliwości sensorycznej, alergii czy trudności z gryzieniem lub połykaniem. Niekiedy neofobia jest jedynie etapem w rozwoju malucha, może mieć także związek z wcześniejszymi, nie najlepszymi doświadczeniami związanymi z próbowaniem nowych rzeczy.

Unikanie jedzenia lub bardzo monotonna dieta może prowadzić do niedoborów witamin, substancji odżywczych, a także sprawić, że dziecko nie będzie się rozwijało prawidłowo. Dlatego takiego zachowania nie powinno się bagatelizować i trzeba poszukać pomocy. - Jeśli jest ona [niechęć - przyp. red.] bardzo silna, zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty – psychologa lub psychodietetyka specjalizującego się w żywieniu dzieci. Może przydać się również konsultacja neurologopedy lub specjalisty od integracji sensorycznej - dodała specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  gpointstudio/Getty Images

Pozostałe wiadomości