Tyję, bo jestem coraz starsza? Wyniki badań obalają największy mit

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Nowe badania – metabolizm nie zwalnia z wiekiem

Wiele osób uważa, że wraz z wiekiem metabolizm bardzo zwalnia. Tymczasem badania pokazują, że to nieprawda i to, jak działa nasza przemiana materii, zależy przede wszystkim od nas samych. Co zrobić, aby ją poprawić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Wrzoskiem, dietetykiem klinicznym.

Jak metabolizm zmienia się z wiekiem?

Wciąż żywe jest przekonanie, że im starsi jesteśmy, tym wolniej działa nasz metabolizm, a my tyjemy. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Duke University pokazały, że to nieprawda. - Za jego spowolnienie najczęściej odpowiadamy my sami. Jeśli zaczynamy się mniej ruszać, więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, wtedy faktycznie nasz metabolizm zacznie zwalniać - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny.

Metabolizm może się jednak zmienić dopiero po 60. roku życia. Badania pokazują, że między 20. a 60. rokiem życia utrzymuje się on praktycznie na takim samym poziomie. Możemy jednak na niego wpłynąć i sprawić, aby działał jeszcze sprawniej. - Wystarczy złapać kilka dobrych nawyków, np. zamiast siedzieć podczas rozmowy telefonicznej, możemy się przejść po pokoju. Jeśli dużo rozmawiamy w ciągu dnia, możemy zrobić naprawdę sporo kroków - mówił dietetyk.

Co zrobić, aby poprawić metabolizm?

W ocenie Michała Wrzoska najlepszym sposobem na rozkręcenie metabolizmu jest właśnie ruch. - Jesteśmy coraz bardziej wygodni, dlatego, aby usprawnić te mechanizmy, trzeba szukać okazji do tego, żeby się poruszać. Powinniśmy częściej wybierać schody zamiast windy, a hulajnogę elektryczną zastąpić rowerem - mówił specjalista.

Warto pamiętać, że na nasz metabolizm ogromny wpływ ma także dieta. Zdaniem Michała Wrzoska najbardziej szkodzą nam diety niskokaloryczne czy zachęcające do głodówek. - Sprawiają, że tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale także mięśniową. To powoduje, że nasza przemiana materii zwalnia. Zazwyczaj takie odchudzanie kończy się tym, że rzucamy się na jedzenie, zwłaszcza to wysokokaloryczne i niezdrowe. Choć dostarczamy sobie energii, to są to puste kalorie, do tego zaczyna nam brakować niezbędnych witamin i substancji odżywczych - tłumaczył dietetyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości