Czy warto wypytywać partnera o jego eks? Psychoterapeutka: "Zalecam uważne słuchanie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile warto wiedzieć o przeszłości partnera?
Ile warto wiedzieć o przeszłości partnera?
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Budując nowy związek jesteśmy ciekawi przeszłości partnera i jego poprzednich relacji. Czy to dobry pomysł, żeby dopytywać o jego eks? Do czego ta wiedza jest nam potrzebna? Ile powinniśmy zdradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka Marzena Mawricz.

Czy warto pytać o byłą partnerkę?

Zazwyczaj kiedy wchodzimy w nowy związek, chcemy jak najwięcej wiedzieć o intymnej przeszłości partnera. I tu pojawia się zagwozdka - czy powinniśmy sami zacząć o niej opowiadać, czy lepiej poczekać na pytania?

- Warto być dyplomatą w tym zakresie. W związku z czym wytrawny posiadacz tego amora wewnętrznego będzie niewątpliwie raczej wsłuchany w pytania, powściągliwy w odpowiedziach i uważny na reakcje. Myślę, że to zalecałabym w ogóle - mówiła Marzena Mawricz w Dzień Dobry TVN.

- Nie zmienia to faktu, że jak mamy bagaże doświadczeń, chcemy dowiedzieć się, jak naprawdę sobie z nimi radzimy. Trudno budować bliskość, intymność, kiedy tego człowieka nie poznamy, żeby móc mu zaufać. Nie da się więc uniknąć rozmów o naszej przeszłości - dodała.

Rozmowa o byłych partnerach

Czasem dzieje się tak, że partnerzy mówiąc o swoich eks, stawiają je w złym świetle. - Ocen powinniśmy się raczej wystrzegać. Jest taka zasada, że o byłej pracy i byłych partnerach raczej nie powinniśmy mówić źle. W większości to więcej mówi o nas. Zalecam uważne słuchanie tych opowiadań, bo one bardzo dużo mówią o człowieku, który te informacje wyraża - poradziła psychoterapeutka.

Jest i druga strona medalu. Niektórzy opowiadają o eks w samych superlatywach. - Nawet jeśli partner wyraża pozytywne informacje, to o nim mówi coś ważnego. Być może z szacunkiem odnosi się do tego, co doświadczył i do osoby, z którą był. To jest piękne. Natomiast kiedy wzbudza to w nas niepokój, to jest projekcja jakichś naszych niedokończonych spraw, które mamy w sobie. Jakiś cień, nad którym warto by się pochylić i zrozumieć, dlaczego to we mnie rezonuje. Jeżeli partner nie wywołuje we mnie kompleksów, czyli nie porównuje mnie do byłej partnerki, a mimo to czuję niedosyt, to znaczy, że jest to wewnętrzna projekcja mojego kompleksu - zauważyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Ile partner powinien wiedzieć o naszej intymnej przeszłości?

Natomiast jeśli partner nie chce mówić o swojej eks - zdaniem psychoterepeutki - powinniśmy to uszanować.

- Są jednak pewne ważne informacje, a mianowicie to, czy ta relacja spowodowała, że dzisiaj np. stał się bardziej doświadczoną osobą. Lepiej się czuje, zna swoje problemy, umie o nich mówić. O ile nie ma potrzeby opowiadania o swoich partnerkach czy intymnych informacjach tego związku, o tyle o samym sobie, czyli jak doświadczaliśmy tych relacji, jakie wnioski wyciągnęliśmy, o swoich uczuciach [...] powinien - przyznała Marzena Mawricz.

Jak odbierać partnera, który chwali się liczbą partnerek? Posłuchaj całej rozmowy z psychoterapeutką w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości