Kto powinien płacić za antykoncepcję w związku? "Boimy się o tym mówić, czy prosić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza antykoncepcja
Pierwsza antykoncepcja
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Podstawą udanego związku jest komunikacja. Partnerzy powinni omawiać ze sobą nie tylko kwestie światopoglądowe, ale i całkiem przyziemne, jak wspólny budżet czy stosowana antykoncepcja. Po co rozmawiać o tej ostatniej? Czy wydatki na nią powinny pokrywać obie strony? A może zabezpieczenie to sprawa tylko i wyłącznie kobiety i mężczyźnie nic do tego? Rozmawialiśmy o tym z Kamilą Raczyńską-Gutkowską, psycholożką.

Metoda antykoncepcyjna. Kto decyduje o jej wyborze?

Agnieszka ze swoim partnerem o antykoncepcji rozmawiała tylko raz – podczas ich pierwszej wspólnej nocy. – Zapytał tylko, czy biorę pigułki, odpowiedziałam, że tak. I na tym koniec. Więcej do tematu nie wracaliśmy. Chyba oboje uznaliśmy, że sprawa jest załatwiona i nie ma tematu – mówiła. Zapytana, czy za antykoncepcję płacą ze wspólnych pieniędzy, przyznała, że nie. – Pieniądze na pigułki czy wizyty u lekarza wykładam z własnej kieszeni. Trochę głupio mi prosić chłopaka, żeby się dokładał, ale jeśli proszę o zrealizowanie recepty, na której są właśnie pigułki – nie ma z tym najmniejszego problemu, żeby za nie zapłacić – dodała.

Kwestię antykoncepcji ze swoim parterem omówiła natomiast Karolina. Kobieta wyszła z założenia, że skoro do seksu potrzebne są dwie osoby, to powinny wspólnie ustalić, jaką formę zabezpieczenia będą stosować i dzielić się kosztami. – Moja mama jest ginekologiem i jestem dobrze przeszkolona – dodała ze śmiechem i przyznała, że jej chłopak był bardzo zaskoczony, gdy poruszyła z nim ten temat. – Janek przyznał, że wcześniej żadna z jego poprzednich dziewczyn nie rozmawiała z nim na ten temat. Mimo to był bardzo otwarty, udało nam się uzyskać kompromis i wspólnie dzielimy się kosztami – dodała.

Zupełnie inne doświadczenia ma Monika. – Na imprezie u koleżanki poznałam Dominika. Od razu coś między nami zaiskrzyło. Z imprezy wyszliśmy już razem. Kiedy dotarliśmy do mojego mieszkania, dla obojga było jasne, że pójdziemy ze sobą do łóżka. Gdy zaczęliśmy się całować i rozbierać powiedziałam, że nie stosuję antykoncepcji i mam nadzieję, że ma prezerwatywę – wspomina Monika. To z pozoru niewinne zdanie okazało się początkiem końca tej dobrze zapowiadającej się znajomości.

– Dominik przestał mnie całować i zrobić zdziwioną minę. Po chwili zaczął na mnie krzyczeć, że to nieodpowiedzialne z mojej strony, że nie stosuję żadnej antykoncepcji, że taka dziewczyna powinna wiedzieć, jak się zabezpieczyć. Kiedy szok minął, poprosiłam, żeby wyszedł. Więcej się nie spotkaliśmy – dodała.

Po co rozmawiać z partnerem o antykoncepcji?

O kwestię antykoncepcji w związku zapytaliśmy Kamilę Raczyńską-Gutkowską, psycholożkę z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, Grupa LUX MED. Specjalistka uważa, że skoro w akcie seksualnym biorą udział dwie osoby, to bez wątpienia forma zabezpieczenia leży w gestii obu stron. – Bez względu na to, czy jest to jednorazowa przygoda, czy dłuższa relacja nie powinna decydować o tym tylko jedna osoba. Pamiętajmy, że antykoncepcja pomaga uniknąć nie tylko niechcianej ciąży, ale także chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – mówiła.

Choć większość z nas ma świadomość konsekwencji, to niewiele z tym robimy. Nie rozmawiamy ze sobą "o tych sprawach", nie prosimy też nowo poznanej osoby, z którą zaczyna nas łączyć głębsza relacja, aby – przed pierwszym wspólnym seksem – zrobiła stosowane badania, albo sami jesteśmy zaskoczeni, gdy druga strona oczekuje tego samego od nas. – Jeśli nie znamy swojej przeszłości, powinniśmy nie tylko stosować prezerwatywę, ale także poruszyć kwestię badań. Tymczasem wstydzimy się, boimy się o tym mówić, czy prosić. Obawiamy się tego, co ta druga strona sobie o nas pomyśli. Bardziej boimy się ciąży niż choroby – dodała.

Warto też dodać, że zdarzają się sytuacje, gdy o zabezpieczeniu w ogóle nie myślimy. – Kiedy dajemy się ponieść chwili, te kwestie schodzą na dalszy plan. Co ciekawe, bardzo często nam się wydaje, że jeśli partner jest zadbany, obyty, sprawia wrażenie inteligentnego, to ryzyko "złapania czegoś" jest znacznie mniejsze. Tylko że to tak nie działa. Każdy stosunek niesie za sobą jakieś ryzyko – mówiła. Dlatego zdaniem specjalistki o antykoncepcji trzeba rozmawiać i znaleźć takie rozwiązanie, które zadowoli obie strony.

Kto powinien płacić za antykoncepcję?

W ocenie Kamili Raczyńskiej-Gutkowskiej wszystko zależy od tego, na co umówiły się obie strony. Jeśli para uzna, że antykoncepcja leży tylko po stronie kobiety, to warto się zastanowić jaką rolę w tym wszystkim odgrywa mężczyzna. – Być może fakt, że kobieta ostatecznie bierze tę kwestię tylko na siebie, jest sygnałem, że nie najlepiej czuje się w tej relacji. Może nie czuje się przy partnerze dojść bezpiecznie i nie do końca mu ufa lub też nosi przekonanie, że w życiu w ogóle powinna sobie radzić sama i być w pełni samowystarczalna – dodała.

Co z dzieleniem kosztów? Pieniądze i intymność to w wielu związkach tematy tabu. – Zdarza się, że stajemy przed sobą nago w sypialni, a nie potrafimy ze sobą rozmawiać o tak podstawowych rzeczach – mówiła. Zdaniem psycholożki dobrym pomysłem jest, aby para, będąca w stałym związku, planowała wspólny budżet, z którego środki będą szły np. na rachunki, jedzenie, leczenie czy właśnie zakup antykoncepcji. Jeśli jedna ze stron nie chce nawet rozmawiać o współfinansowaniu antykoncepcji, to niewykluczone, że po prostu nie zależy jej na wspólnym dobru, że nie jest nim zainteresowana. Taka postawa w tej pozornie błahej sprawie powinna dać nam do myślenia. Niewykluczone, że spory na tym polu tylko maskują problemy, z których para zdaje się nie zauważać. Być może – tak naprawdę – są to kłótnie o to, kto dominuje w danej relacji, kto ma w niej władzę, kontrolę, kto podejmuje ostateczną decyzję, kto i ile chce "zainwestować" w tę relację. – Pieniądze mogą symbolizować wiele rzeczy, dlatego warto się temu przyjrzeć i zastanowić, co jest przyczyną trudności – dodała.

Sygnałem ostrzegawczym jest także sytuacja, gdy któryś z partnerów narzuca drugiej stronie formę antykoncepcji lub sam nie chce jej stosować. – Trzeba się zastanowić, czy w ogóle wchodzić w taki związek i co takie podejście – tak naprawdę – mówi o relacji, w której jesteśmy – podkreśliła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: AleksandarGeorgiev/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego