Kto powinien płacić za antykoncepcję w związku? "Boimy się o tym mówić, czy prosić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza antykoncepcja
Pierwsza antykoncepcja
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Podstawą udanego związku jest komunikacja. Partnerzy powinni omawiać ze sobą nie tylko kwestie światopoglądowe, ale i całkiem przyziemne, jak wspólny budżet czy stosowana antykoncepcja. Po co rozmawiać o tej ostatniej? Czy wydatki na nią powinny pokrywać obie strony? A może zabezpieczenie to sprawa tylko i wyłącznie kobiety i mężczyźnie nic do tego? Rozmawialiśmy o tym z Kamilą Raczyńską-Gutkowską, psycholożką.

Metoda antykoncepcyjna. Kto decyduje o jej wyborze?

Agnieszka ze swoim partnerem o antykoncepcji rozmawiała tylko raz – podczas ich pierwszej wspólnej nocy. – Zapytał tylko, czy biorę pigułki, odpowiedziałam, że tak. I na tym koniec. Więcej do tematu nie wracaliśmy. Chyba oboje uznaliśmy, że sprawa jest załatwiona i nie ma tematu – mówiła. Zapytana, czy za antykoncepcję płacą ze wspólnych pieniędzy, przyznała, że nie. – Pieniądze na pigułki czy wizyty u lekarza wykładam z własnej kieszeni. Trochę głupio mi prosić chłopaka, żeby się dokładał, ale jeśli proszę o zrealizowanie recepty, na której są właśnie pigułki – nie ma z tym najmniejszego problemu, żeby za nie zapłacić – dodała.

Kwestię antykoncepcji ze swoim parterem omówiła natomiast Karolina. Kobieta wyszła z założenia, że skoro do seksu potrzebne są dwie osoby, to powinny wspólnie ustalić, jaką formę zabezpieczenia będą stosować i dzielić się kosztami. – Moja mama jest ginekologiem i jestem dobrze przeszkolona – dodała ze śmiechem i przyznała, że jej chłopak był bardzo zaskoczony, gdy poruszyła z nim ten temat. – Janek przyznał, że wcześniej żadna z jego poprzednich dziewczyn nie rozmawiała z nim na ten temat. Mimo to był bardzo otwarty, udało nam się uzyskać kompromis i wspólnie dzielimy się kosztami – dodała.

Zupełnie inne doświadczenia ma Monika. – Na imprezie u koleżanki poznałam Dominika. Od razu coś między nami zaiskrzyło. Z imprezy wyszliśmy już razem. Kiedy dotarliśmy do mojego mieszkania, dla obojga było jasne, że pójdziemy ze sobą do łóżka. Gdy zaczęliśmy się całować i rozbierać powiedziałam, że nie stosuję antykoncepcji i mam nadzieję, że ma prezerwatywę – wspomina Monika. To z pozoru niewinne zdanie okazało się początkiem końca tej dobrze zapowiadającej się znajomości.

– Dominik przestał mnie całować i zrobić zdziwioną minę. Po chwili zaczął na mnie krzyczeć, że to nieodpowiedzialne z mojej strony, że nie stosuję żadnej antykoncepcji, że taka dziewczyna powinna wiedzieć, jak się zabezpieczyć. Kiedy szok minął, poprosiłam, żeby wyszedł. Więcej się nie spotkaliśmy – dodała.

Po co rozmawiać z partnerem o antykoncepcji?

O kwestię antykoncepcji w związku zapytaliśmy Kamilę Raczyńską-Gutkowską, psycholożkę z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, Grupa LUX MED. Specjalistka uważa, że skoro w akcie seksualnym biorą udział dwie osoby, to bez wątpienia forma zabezpieczenia leży w gestii obu stron. – Bez względu na to, czy jest to jednorazowa przygoda, czy dłuższa relacja nie powinna decydować o tym tylko jedna osoba. Pamiętajmy, że antykoncepcja pomaga uniknąć nie tylko niechcianej ciąży, ale także chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – mówiła.

Choć większość z nas ma świadomość konsekwencji, to niewiele z tym robimy. Nie rozmawiamy ze sobą "o tych sprawach", nie prosimy też nowo poznanej osoby, z którą zaczyna nas łączyć głębsza relacja, aby – przed pierwszym wspólnym seksem – zrobiła stosowane badania, albo sami jesteśmy zaskoczeni, gdy druga strona oczekuje tego samego od nas. – Jeśli nie znamy swojej przeszłości, powinniśmy nie tylko stosować prezerwatywę, ale także poruszyć kwestię badań. Tymczasem wstydzimy się, boimy się o tym mówić, czy prosić. Obawiamy się tego, co ta druga strona sobie o nas pomyśli. Bardziej boimy się ciąży niż choroby – dodała.

Warto też dodać, że zdarzają się sytuacje, gdy o zabezpieczeniu w ogóle nie myślimy. – Kiedy dajemy się ponieść chwili, te kwestie schodzą na dalszy plan. Co ciekawe, bardzo często nam się wydaje, że jeśli partner jest zadbany, obyty, sprawia wrażenie inteligentnego, to ryzyko "złapania czegoś" jest znacznie mniejsze. Tylko że to tak nie działa. Każdy stosunek niesie za sobą jakieś ryzyko – mówiła. Dlatego zdaniem specjalistki o antykoncepcji trzeba rozmawiać i znaleźć takie rozwiązanie, które zadowoli obie strony.

Kto powinien płacić za antykoncepcję?

W ocenie Kamili Raczyńskiej-Gutkowskiej wszystko zależy od tego, na co umówiły się obie strony. Jeśli para uzna, że antykoncepcja leży tylko po stronie kobiety, to warto się zastanowić jaką rolę w tym wszystkim odgrywa mężczyzna. – Być może fakt, że kobieta ostatecznie bierze tę kwestię tylko na siebie, jest sygnałem, że nie najlepiej czuje się w tej relacji. Może nie czuje się przy partnerze dojść bezpiecznie i nie do końca mu ufa lub też nosi przekonanie, że w życiu w ogóle powinna sobie radzić sama i być w pełni samowystarczalna – dodała.

Co z dzieleniem kosztów? Pieniądze i intymność to w wielu związkach tematy tabu. – Zdarza się, że stajemy przed sobą nago w sypialni, a nie potrafimy ze sobą rozmawiać o tak podstawowych rzeczach – mówiła. Zdaniem psycholożki dobrym pomysłem jest, aby para, będąca w stałym związku, planowała wspólny budżet, z którego środki będą szły np. na rachunki, jedzenie, leczenie czy właśnie zakup antykoncepcji. Jeśli jedna ze stron nie chce nawet rozmawiać o współfinansowaniu antykoncepcji, to niewykluczone, że po prostu nie zależy jej na wspólnym dobru, że nie jest nim zainteresowana. Taka postawa w tej pozornie błahej sprawie powinna dać nam do myślenia. Niewykluczone, że spory na tym polu tylko maskują problemy, z których para zdaje się nie zauważać. Być może – tak naprawdę – są to kłótnie o to, kto dominuje w danej relacji, kto ma w niej władzę, kontrolę, kto podejmuje ostateczną decyzję, kto i ile chce "zainwestować" w tę relację. – Pieniądze mogą symbolizować wiele rzeczy, dlatego warto się temu przyjrzeć i zastanowić, co jest przyczyną trudności – dodała.

Sygnałem ostrzegawczym jest także sytuacja, gdy któryś z partnerów narzuca drugiej stronie formę antykoncepcji lub sam nie chce jej stosować. – Trzeba się zastanowić, czy w ogóle wchodzić w taki związek i co takie podejście – tak naprawdę – mówi o relacji, w której jesteśmy – podkreśliła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: AleksandarGeorgiev/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas