Jak bezpiecznie przewieźć choinkę? Za nieodpowiedni transport grozi wysoki mandat

Jak bezpiecznie przewieźć choinkę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak bezpiecznie przewieźć choinkę?
Jak bezpiecznie przewieźć choinkę?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Choinka to jeden z elementów, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Kupić nie jest trudno, ale jak przetransportować ją do domu? W bagażniku? Na dachu? Co na ten temat mówią przepisy? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Bezpieczne przewożenie choinki

Przewożąc choinkę w samochodzie, musimy pamiętać o kilku "złotych zasadach".

- Jeśli mamy małą choinkę, pakujemy ją spokojnie do bagażnika. Zamykamy bagażnik, nie ma żadnego problemu. Jednak rzadko takie choinki kupujemy. Najczęściej są to duże, wysokie, ciężkie, rozłożyste drzewka, bo każdy chce mieć jak największą choinkę. I wtedy mamy problem. Można poprosić o przewiezienie jej przez firmę, w której kupiliśmy. Druga rzecz, mając kategorię B, możemy ciągnąć przyczepę lekką, jeżeli w samochodzie mamy hak holowniczy, nie ma żadnego problemu. Ładujemy choinkę na przyczepkę, oczywiście musi być ona zabezpieczona odpowiednimi pasami, żeby nie latała - tłumaczył Marek Konkolewski w Dzień Dobry TVN.

Jak dodał ekspert, najbezpieczniejszym rozwiązaniem na przewiezienie bożonarodzeniowego drzewka jest wykorzystanie pojazdu o nadwoziu typu furgon, w którym kabina kierowcy jest odseparowana od przestrzeni ładunkowej.

Jak przewieźć choinkę zgodnie z prawem?

Za nieprawidłowe przewożenie drzewka bożonarodzeniowego podlegamy karze.

- Jeżeli ktoś decyduje się na zapakowanie rozłożystej choinki do samochodu i nie ma jeszcze siatki, rozkłada przedni fotel, tylny, wkłada po przekątnej, to za mało. Po pierwsze, nie ma dobrej widoczności, bo choinka zasłania przednią szybę i ogranicza dostęp do mechanizmów sterujących. Kierowca nie może swobodnie operować dźwignią zmiany biegów. [...] Za złe przewożenie choinki grozi mandat 500 zł - mówił nasz gość.

Kary za niewłaściwe przewożenie choinki

 • 500 zł - nieodpowiednio zabezpieczone drzewko na dachu pojazdu,
  • 200 zł - choinka zasłaniająca światła samochodu,
   • 100 zł - choinka zasłania tablice rejestracyjne pojazdu,
    • brak punktów karnych.

     Zgodnie z art. 86 kodeksu wykroczeń, jeśli stwarzasz zagrożenie dla osób znajdujących się wewnątrz pojazdu lub innych uczestników ruchu drogowego podlegasz karze do 30 tysięcy złotych. Takim zagrożeniem jest przewożenie źle zabezpieczonej choinki na dachu, która przy hamowaniu może spaść na drogę.

     - Choinka to jest bagaż. Jeżeli przewożę choinkę na dachu, to oprócz zabezpieczenia, że nie może latać, najlepiej, by pień znajdował się z przodu, by podmuch wiatru był zgodny z kierunkiem jazdy, by części choinki nie latały w powietrzu - poradził Marek Konkolewski.

     Jak zgodnie z przepisami przewozić choinkę na dachu? Ile maksymalnie może wystawać? Kiedy należy zawiesić czerwoną chorągiewkę? Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego w materiale wideo.

     Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Autor: Dominika Czerniszewska

     Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości