"Projekt Bronek", czyli nieznane losy brata marszałka Piłsudskiego

Zesłaniec, naukowiec i wybitny etnograf. Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, zasłynął badaniami Ajnów na Sachalinie. Jego śladami wyruszyła prawnuczka marszałka, Danuta Onyszkiewicz. O tej niezwykłej wyprawie i swoim "pradziadostryju" opowiedziała w naszym programie.

Kim był Bronisław Piłsudski?

Danuta Onyszkiewicz jest antropologiem i dokumentalistką. Hobbystycznie zajmuje się fotografią. Jest też prawnuczką marszałka Józefa Piłsudskiego i chce popularyzować wiedzę o jego starszym bracie, Bronisławie.

Ja nazywam go moim 'pradziadostryjem'

- mówi ze śmiechem Danuta Onyszkiewicz.

Bronisław Piłsudski był naukowcem, muzealnikiem i wybitnym etnografem, który zasłynął badaniami Ajnów na Sachalinie. Trafił tam skazany na zsyłkę za udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III.

Jako zesłaniec próbował tam przeżyć i 'udało mu się' przerodzić to w badania terenowe

- opowiada nasza rozmówczyni.

Po latach zesłania zamieszkał w Japonii, następnie w Stanach Zjednoczonych, potem w Krakowie, Zakopanem i Szwajcarii. Zmarł tragicznie w Paryżu.

Śladami Bronisława Piłsudskiego

Danuta Onyszkiewicz rozpoczęła realizację dwuletniego projektu „Śladami Bronka”.

Ma to być interaktywny film dokumentalny oparty na dokumentach, zdjęciach i filmach, które Bronisław Piłsudski pozostawił po sobie, w formie gry uzupełnionej animacjami

- tłumaczy autorka projektu.

W celu zebrania wszystkich dokumentów w styczniu 2019 roku rozpoczęła wyprawę śladami swoich przodków.

"Projekt Bronek"

Rozpoczęła od Wilna, gdzie urodzili się bracia Piłsudscy, następnie pojechała do Petersburga, gdzie Bronisław mieszkał podczas studiów. Potem trafiła do Moskwy, Kijowa i Odessy. Tam znalazła port, z którego jej 'pradziadostryja' zesłano na północ Rosji. Była też w Japonii, gdzie poznała jego potomków.

Podczas badań na Sachalinie tak bardzo zagłębił się w kulturę Ajnów, że zakochał się w lokalnej damie. Wzięli ślub i mieli dwoje dzieci

- wyjaśnia Danuta Onyszkiewicz.

Niestety, jej podróż przerwał koronawirus. Nadal jednak zbiera fundusze na dalszą wyprawę, którą dokończy po pandemii. Projekt można wesprzeć na stronie sladamibronka.com

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Nieznana historia Piłsudskiego na dużym ekranie. Reżyser: "To opowieść o człowieku"

"Piłsudski" - historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano

Jan Ołdakowski "wskrzesił" psa Józefa Piłsudskiego

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości