Józef Piłsudski

  Zesłaniec, naukowiec i wybitny etnograf. Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, zasłynął badaniami Ajnów na Sachalinie. Jego śladami wyruszyła prawnuczka marszałka, Danuta Onyszkiewicz. O tej niezwykłej wyprawie i swoim "pradziadostryju" opowiedziała w naszym programie.

  W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zaplanowano wiele atrakcji, m.in. widowisko multimedialne na PGE Narodowym czy "Balonowy Cud nad Wisłą".

  Na scenie Dzień Dobry TVN Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze wykonał ulubioną pieśń Józefa Piłsudskiego - "Legiony (My, Pierwsza Brygada)".

  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski napisał zabawną książeczkę detektywistyczną dla dzieci, której bohaterem jest ulubiony pies marszałka Józefa Piłsudskiego. Autora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o pracy nad książką. Kto pomagał mu ją pisać? Dlaczego jej bohaterem został ukochany pies marszałka? Czy to prawda, że Piłsudski miał dużo zwierząt?

  Michał Ogórek przygotował dla widzów Dzień Dobry TVN wyjątkowy przegląd prasy. Otóż pokazał gazety wydawane w latach 30. ubiegłego wieku. O czym w nich pisano? Czy na ich łamach pojawiały się głównie pozytywne wiadomości? Co reklamowano w prasie? Pojawiały się już wtedy dodatki dla kobiet? Czy ówcześni dziennikarze zajmowali się życiem uczuciowym Józefa Piłsudskiego?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Danutę Onyszkiewicz, prawnuczkę Józefa Piłsudskiego. Pani Danuta postanowiła przybliżyć nam kim był jej stryjeczny pradziadek Bronisław Piłsudski. Dlaczego Danuta Onyszkiewicz kilka lat temu postanowiła zgłębić historię rodzinną Piłsudskich? Co ją do tego pchnęło? Czy utrzymuje kontakt z rodziną z Japonii?

  W Małopolsce bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego Tadeusz Lorenz wybudował pensjonat. Kto w nim bywał? Jakie atrakcje zapewniano gościom? Co się działo z willą w czasie II wojny światowej i tuż po niej? Dlaczego oficerowie rosyjscy oddawali hołd popiersiu Piłsudskiego, które do tej pory znajduje się w willi? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W Narodowe Święto Niepodległości wielu Polaków wywiesza flagę narodową. Wiesiek - nasza złota rączka - pokazał, jak prawidłowo przymocować uchwyt do flagi. Do dzieła i pamiętajcie, by z polskiej flagi nie zrobić flagi Monako.

  O Marszałku Piłsudskim napisano już niemal wszystko, ale w Dzień Dobry TVN historyk, profesor Tomasz Nałęcz oraz Łukasz Radwan zdradzili mało znane szczegóły z jego życia. Czy Marszałek był bałaganiarzem? Czy prowadził higieniczny tryb życia? Która z kobiet była dla Marszałka najważniejsza w życiu? Czy mógłby służyć za wzór wierności? Jakie są rozbieżności dotyczące biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego? Dlaczego sypiał przy zapalonym świetle?