Porady

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Edukatorka wskazuje najczęstsze błędy Polaków

Porady

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Łukasz Kowalski
OszczędzaMY CIEPŁO W MIESZKANIU
OszczędzaMY CIEPŁO W MIESZKANIUDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Każdy z nas chce, aby koszty ogrzewania mieszkania nie były przykrą niespodzianką. Jak zatrzymać ciepło w pomieszczeniu i oszczędzić? Edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher wskazała w Dzień Dobry TVN główne błędy Polaków. Zobacz, czy ty też je popełniasz.

Jak ustawić kaloryfery?

Kiedy temperatura za oknem spada, ta w naszym mieszkaniu gwałtownie rośnie. Jak tłumaczy edukatorka ekologiczna i dziennikarka Sylwia Majcher, ponad połowa Polaków używających systemowego ogrzewania przegrzewa swoje mieszkania. - To wpływa niekorzystnie na stan zdrowia, portfel i środowisko - tłumaczy.

Autorka książek wyjaśnia, że jeżeli obniżymy temperaturę pomieszczenia zaledwie o 1 stopień Celsjusza, to możemy zaoszczędzić nawet 7% na rachunkach w skali roku. Pamiętajmy też, by nie zasłaniać okien, gdy świeci słońce. W ten sposób możemy korzystać z naturalnej energii.

Ogrzewanie mieszkania - jak robić to oszczędnie?

Częstym błędem jest np. zastawianie kaloryferów różnymi rzeczami. - Powinien on być całkowicie odsłonięty, by ciepło mogło nam się dobrze rozchodzić. Nie wieszamy też żadnych ubrań - podkreśla Sylwia Majcher. Co zrobić, gdy chcemy przewietrzyć pomieszczenie?

Najpierw należy zmniejszyć kurek kaloryfera, a dopiero wtedy otworzyć okno. - Wietrzymy szybko i krótko. Nasz portfel też czuje ulgę, ponieważ nie wyrzucamy pieniędzy - zaznacza edukatorka ekologiczna. Warto też zainstalować matę piankową lub styropianową - ogrzewa ściany, a ciepło rozprasza się po pomieszczeniu. Możemy zaoszczędzić nawet 20-30% ciepła.

Więcej sposób na oszczędzanie poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości