Porady

Jak wyczyścić materac? Sprawdzone domowe sposoby

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Plama z czerwonego wina na białym materacu.

Materace wymagają regularnej pielęgnacji - odkurzania, przekładania na drugą stronę, a także czyszczenia. To ostatnie można zrobić przy użyciu preparatów dostępnych w każdym domu. Jak wyczyścić materac domowymi sposobami?

Jak dbać o materac?

Pielęgnacja materaca polega przede wszystkim na odkurzaniu go. Ten prosty zabieg to również odpowiedź na często stawiane pytanie - jak wyczyścić materac z roztoczy. Te mikroskopijne pajęczaki są odpowiedzialne za powstawanie alergii - najczęściej błędnie określa się ją jako uczulenie na kurz. Dlatego specjaliści zalecają, by zmieniać pościel raz na tydzień, a podczas jej wymiany dokładnie odkurzyć materac. Najlepiej, jeśli użyje się do tego dobrej klasy odkurzacza z filtrem HEPA, który zatrzymuje najdrobniejsze cząstki. 

Warto też pamiętać, by raz na miesiąc obrócić materac, dzięki temu zachowa on równą powierzchnię. Można obracać materac w poziomie lub przekładać na drugą stronę, pod warunkiem jednak, że nie jest to model zima/lato, w którym każda powierzchnia ma inne właściwości, odpowiadające warunkom panującym w tych dwóch porach roku.

Jak wyczyścić materac z krwi? 

Plamy z krwi to częste zabrudzenia powierzchni materaców. Najlepiej usuwać je, gdy jeszcze są dość świeże. Jeżeli z materaca można zdjąć pokrowiec, przed praniem najlepiej zamoczyć zabrudzone miejsce w zimnej wodzie (temperatura jest ważna, bo gorąca woda utrudni spranie plam). Gdy kolor zabrudzenia będzie już mniej intensywny, pokrowiec należy wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wyczyścić materac z krwi , jeśli nie można zdjąć pokrowca? Pomocna będzie woda utleniona. Wystarczy nalać nieco na zabrudzone miejsce, a następnie przykładać do niego papierowy ręcznik, aby odciągnął wilgoć. Śladu krwi nie da się prawdopodobnie usunąć całkowicie, ale resztę można sprać chłodną wodą z dodatkiem mydła lub delikatnego detergentu.

Jak wyczyścić materac z moczu?

Plamy moczu to częsty problem w dziecięcych sypialniach, ale też u osób przewlekle chorych czy właścicieli zwierząt domowych. Usunięcie moczu i jego śladów ma znaczenie nie tylko estetyczne. Rozkładający się mocz nieprzyjemnie pachnie i jest potencjalnym źródłem zarazków. Dlatego, jeśli "wypadki" zdarzają się częściej, lepiej przykryć materac podkładem, który nie dopuści, by mocz dostał się w jego głąb. Jeżeli powstałe plamy są jedynie powierzchniowe, nie pozostaje nic innego, jak wyczyścić materac z moczu.

Należy pamiętać o tym, że materaca nie należy przemoczyć, przeciwnie - powinno się go najpierw osuszyć. Najlepiej położyć na poplamionym miejscu papierowy ręcznik, by nie dopuścić do przemoczenia głębszych warstw materaca. Zapobiegnięcie przemoczeniu jest szczególnie ważne, gdy szuka się odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić materac sprężynowy, gdyż wilgoć może doprowadzić do korozji sprężyn.

Do czyszczenia można użyć np. papki z proszku do prania zmieszanego z odrobiną gorącej wody lub sody oczyszczonej i octu. Papkę nanosi się na plamę i rozciera od brzegów do środka plamy - kierunek jest ważny, bo w przeciwnym razie zabrudzenie zostanie rozsmarowane po czystej części materaca. Papkę można pozostawić, aby zawarte w proszku enzymy mogły zadziałać na zabrudzenie. Gdy wyschnie, wystarczy zeskrobać ją szczoteczką i odkurzyć materac.

Inny sposób to posypanie plamy sodą oczyszczoną i spryskanie jej octem spirytusowym. Ważne jest przy tym, by ocet rozpylić przy użyciu atomizera, a nie polewać nim powierzchnię materaca, ponieważ może ona nasiąknąć octem, którego ostry zapach będzie się długo utrzymywał. Gdy mieszanka octu z wodą przestanie buzować (po ich połączeniu zachodzi dość gwałtowna reakcja chemiczna), zabrudzone miejsce trzeba przetrzeć miękką szczotką (może być taka jak do mycia rąk), a następnie usunąć resztki sody (najlepiej odkurzaczem). Jeśli na pokrowcu pozostaną żółtawe ślady, można pozbyć się ich, przecierając je czystą ściereczką zamoczoną w wodzie utlenionej.

Zaletą tej ostatniej metody jest to, że pozwala nie tylko wyczyścić materac, ale też odkazić zaplamione miejsce - działanie antybakteryjne ma zarówno soda, jak i ocet.

Jak wyczyścić materac z plam innego pochodzenia? 

Sposób postępowania zależy od tego, co spowodowało ich powstanie. Najczęstszym problemem, z jakim można się spotkać, jest - jak wyczyścić materac z potu, powodującego nieestetyczne zażółcenia i nadającego materacowi nieprzyjemny zapach. Ważna jest profilaktyka, czyli regularne wietrzenie i suszenie jego powierzchni. Można też przykryć materac specjalną nakładką pochłaniającą pot, która nadaje się do prania w pralce. Jeśli już jednak materac jest zabrudzony, warto spróbować najpierw posypać jego powierzchnię sodą oczyszczoną i zostawić na ok. 12 godzin, a potem zebrać odkurzaczem. Soda wchłonie wilgoć, zadziała też nieco wybielająco na tkaninę, przez co materac będzie wyglądał bardziej świeżo. Jak wyczyścić materac z plam po napojach, w tym kawie, herbacie, czerwonym winie? Najlepiej użyć mieszanki sody oczyszczonej, wody utlenionej (1 łyżka na 100 ml) i odrobiny płynu do naczyń. Mieszanką spryskuje się plamę, całość pozostawia do wyschnięcia, a potem usuwa z powierzchni materaca. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Pivikov/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości