Porady

Choinka żywa czy sztuczna? Przed wyborem sprawdź ich zalety i wady

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
świąteczna choinka

Początek grudnia to dla wielu czas wyboru choinki na święta Bożego Narodzenia. Jedni co roku kupują prawdziwe, naturalne drzewko, inni stawiają na sztuczne, wielorazowego użytku. Oba mają swoje zalety i wady. Jaką choinkę wybrać?

Sztuczna choinka - zalety i wady

Wiele osób stawia na sztuczną choinkę z kilku względów. Obecnie, w dobie szalejącej inflacji, bardzo ważny stał się aspekt cenowy. A to właśnie zaleta choinki wielorazowego użytku - kupuje się ją raz i jeśli jest odpowiednio przechowywana, może posłużyć latami. Poza tym jest również mniej absorbująca. Jeśli już ją mamy w domu, nie trzeba po nią nigdzie jechać, organizować przewozu, wnoszenia itd. Nie zrzuca z siebie również igieł. Niektórzy podkreślają także aspekt ekologiczny, używając argumentu unikania corocznego ścinania i wyrzucania naturalnych drzewek. Tymczasem nie poddana recyklingowi sztuczna choinka może rozkładać się 500 lat i więcej. Niestety pełny recykling większości z nich nie jest możliwy, a sam proces produkcji również nie pozostaje obojętny dla środowiska.

Żywa choinka - zalety i wady

Żywa choinka, w przeciwieństwie do tej sztucznej, przynosi do domu ceniony przez wiele osób zapach lasu - niepowtarzalny żywiczny aromat mocno kojarzący się ze świątecznym klimatem. Naturalne świerki, jodły i sosny wyglądają świeżo i cieszą oko pięknymi, błyszczącymi igłami. Najczęściej podawaną wadą kupowania żywego drzewka, prócz osypujących się igieł, jest jego ścinanie, a później wyrzucanie. Tymczasem wcale nie jest to konieczne. Jeśli nie chcemy "zabijać choinki", warto postawić na drzewko ukorzenione w doniczce, które – przy właściwej pielęgnacji – może posłużyć nawet kilka razy. Może też zostać później posadzone w ogrodzie czy sadzie. Przy zakupie dobrze jest się upewnić, że pochodzi z certyfikowanej plantacji, a nie nielegalnej wycinki z lasu.

Powyżej zebraliśmy najważniejsze, najczęściej podkreślane na forach internetowych i w różnych artykułach - wady i zalety świątecznych drzewek. Które wybrać? Wszystko zeleży od tego, jakie aspekty są dla Was najistotniejsze. A poniżej jeszcze więcej choinkowych porad.

Świąteczna choinka - porady

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Petra Szakacs/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości