Porady

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach? Jak to zrobić ekologicznie?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Women's Health/Kasia Gandor
Bombka na uschniętej choince

Wiele osób już po nowym roku pozbywa się choinki. Przyczyną może być fakt, że drzewko zaczęło się sypać. Inni po prostu chcą już posprzątać mieszkania. Gdzie można wyrzucić choinkę? Co najlepiej z nią zrobić i jaka opcja jest najbardziej ekologiczna?

Niezależnie od tego, jakie drzewko świąteczne mamy w domu, w którymś momencie będzie trzeba się go pozbyć. Choinka cięta zaczyna obumierać po 2-3 tygodniach, natomiast sztuczna także może gubić igły, ale najczęściej dzieje się to dopiero po kilku latach używania. Wtedy pojawia się pytanie, co z nią zrobić i gdzie ją wyrzucić.

Gdzie wyrzucić żywą choinkę po świętach?

Choinki, niezależnie od gatunku, są odpadami biodegradowalnymi, jak obierki po warzywach. To do takich odpadów należy wyrzucić żywą choinkę, aby została odpowiednio przetworzona - na kompost lub biopaliwa. W zależności od tego, jakie warunki segregowania śmieci przyjęło miasto, choinkę żywą wyrzuca się do odpadów BIO lub BIO zielonych, do których wyrzuca się części roślin, liście, trawę itp. 

zioła

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Osoby, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach, a które nie chcą pozbywać się drzewka mogą wykorzystać je w inny sposób, który będzie przyjazny środowisku. Jednym z nich jest przemielenie choinki na wióry. Można nimi posypać ziemię w ogrodzie, którą chcemy zabezpieczyć, np. przed chwastami lub nadmiernym parowaniem wody. Takich wiórów można również użyć w domowych doniczkach.

Chociaż to może wydawać się ekologiczne - choinki nie należy używać jako opału. Podczas jej spalania do środowiska trafia około 4 kg dwutlenku węgla, a ponadto wiele pyłów zawieszonych. Co więcej, takie drzewko nie jest dobrym materiałem opałowym ze względu na dużą zawartość żywicy.

Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę po świętach?

Na początku warto sprawdzić z jakiego materiału choinka została wykonana, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie on nadawał się do kosza przeznaczonego na tworzywa sztuczne, gdzie trafiają butelki PET. W przypadku, kiedy nasze drzewko jest duże, a przy tym nie rozkłada się na części, można je włożyć do pojemnika na odpady wielkogabarytowe lub oddać do punktu odbioru śmieci. Wyrzucenie sztucznej choinki do odpowiedniego pojemnika jest najbardziej ekologiczną opcją.

Warto pamiętać, że choinka sztuczna średnio po 8 latach używania wyrównuje się z poziomem emisji dwutlenku węgla, co jedna żywa choinka, która została ścięta i postawiona. Pod warunkiem, że została poprawnie zrecyklingowana.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Women's Health/Kasia Gandor

Źródło zdjęcia głównego: Akintevs/Getty Images

Pozostałe wiadomości