Porady

Skuteczne sposoby na przedłużenie życia choinki

Porady

Aktualizacja:

Cięta czy w doniczce? Jodła czy świerk? Te pytania zadają sobie wszyscy, którzy marzą o żywej choince w swoim domu. Poznaj świąteczne patenty na wydłużenie życia swojego drzewka, żeby jak najdłużej cieszyć się magią Bożego Narodzenia.

W tworzeniu świątecznego nastroju nic nie może się równać z żywą, przyozdobioną choinką. Jednak bożonarodzeniowa atmosfera pryska w momencie, w którym nasze drzewko zaczyna usychać i gubić igły. Ogrodnik Cesar Sobczyński-Bryś, zdradził sprawdzone sekrety na to, żeby jak najdłużej cieszyć się swoją choinką.

Długie życie choinki

Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać przy kupowaniu choinki to wybrać odpowiedniego producenta. Najlepiej udać się do sprawdzonego, lokalnego sprzedawcy. Wybierając drzewko, potrząśnij nim i przejedź palcami po gałązce, żeby sprawdzić, czy igliwie nie opada. Spadające igły oznaczają, że są suche i nieelastyczne – takiej choinki lepiej nie kupować.

Po przyniesieniu drzewka do domu, najlepiej zostawić ją na parę godzin na dworze, na klatce lub w piwnicy, żeby miała czas na przystosowanie się do nowych warunków. Uchroni to igły przed efektami gwałtownej zmiany temperatury. Jeśli choinka znajduje się na zewnątrz, warto spryskać ją środkami owadobójczymi.

Zobacz na zdrowie.tvn.pl: Sztuczna czy żywa. Jaką choinkę wybrać?

W domu dobrze pamiętać o zapewnieniu drzewku odpowiedniej wilgotności. Choinka najwięcej wody czerpie z powietrza, a odpowiednia jej ilość może wydłużyć jej życie o kilka dni. Zamiast stawiać ją przy kaloryferze, gdzie jest sucho i gorąco, lepiej wybrać inne miejsce. Oczywiście, nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego też Cesar zaleca:

  • Nawilżacz powietrza
  • Miski z woda na kaloryferze
  • Wiadro z wodą w okolicy kaloryfera
  • A nawet mokre ręczniki na kaloryferze, wszystko dozwolone

W pielęgnacji choinki bez wątpienia przyda się spryskiwacz do kwiatków, który ułatwi jej „podlewanie”. Czynność tę najlepiej wykonywać raz dziennie. Dla bezpieczeństwa, lepiej zraszać drzewko od środka, żeby nie zamoczyć przypadkiem ozdób i lampek.

Największe szanse na długie życie mają choinki w doniczkach. Należy jednak wybrać takie, które są ukorzenione, inaczej ich system korzeni nie będzie miał szans na odbudowę. Drzewka cięte pełnią jedynie funkcje estetyczne.

Zobacz też:

Gdynia: Największa multimedialna choinka w Europie

Ozdoby świąteczne, którymi łatwo ozdobisz dom na zbliżające się święta

Jak nosić świąteczne zakupy, by nie rozbolał kręgosłup?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości