Styl życia

Pogrzeby w czasie pandemii. "Zdjęcie, przez które rodzina może zidentyfikować zmarłego, to jest jedyny kontakt"

Styl życia

Aktualizacja:

Dla Andrzeja Molendy każdy pogrzeb jest szczególny - jest mistrzem świeckiej ceremonii pogrzebowej. Pisze mowy, otacza opieką rodzinę zmarłej osoby. Jest przewodnikiem w bardzo trudnych chwilach. Jak wyglądają uroczystości w czasie pandemii? Bez pożegnania, w reżimie sanitarnym i z małą liczbą żałobników. Co konkretnie się zmieniło? Jakie zasady obowiązują, kiedy osoba zmarła na COVID-19? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Janem Szczucińskim, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Pogrzebowych.

Andrzej Molenda - mistrz ceremonii pogrzebowych

Jest towarzyszem i przewodnikiem osób, które straciły bliską osobę. Andrzej Molenda jest mistrzem ceremonii pogrzebowych – świeckich, ale także tych z udziałem duchownych różnych wyznań. Na początku związał się z ceremoniami jako ministrant, później jako organista. Sam przyznaje, że utraty bliskiej osoby doświadczył już w wieku 12 lat, gdy zmarł jego ojciec.

- Myślę, że jestem takim przewodnikiem dla ludzi, którzy są zbolali, którzy tracą swoich bliskich - wyznaje Andrzej Molenda, mistrz ceremonii pogrzebowej, trębacz i organista.

- Człowiek, w sytuacji, kiedy żegna bardzo bliską osobę nie wie, od czego ma zacząć, co ma zrobić. Bardzo potrzebna jest taka osoba, która przeprowadzi w tej rozpaczy przez ceremonię - powiedziała Małgorzata Rusak, która już trzykrotnie korzystała z pomocy mistrza ceremonii pogrzebowej.

Jak wygląda pogrzeb w dobie pandemii

Pandemia całkowicie zmieniła rzeczywistość. Także tę dotyczącą pogrzebów. Niestety przez ostatnie miesiące dużo częściej niż zwykle słyszymy, że odszedł ktoś bliski. Pożegnanie w czasie pandemii jest jeszcze trudniejsze.

Sam moment umierania jest momentem, w którym zawsze była blisko rodzina. Dzisiaj, w okresie pandemii doskonale wiemy, że rodzina nie ma dostępu do swoich bliskich, którzy są w szpitalach i tam kończą swoje życie w samotności, odosobnieniu, smutku i cierpieniu. To jest bardzo trudna chwila dla osoby, której dotyczy sytuacja i dla rodziny

- tłumaczy Jan Szczuciński, członek Polskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Pogrzebowych.

Zakłady pogrzebowe starają się ułatwiać procedury, jak to jest tylko możliwe. Są jednak wymogi i obostrzenia, do których trzeba się dostosować. Jednym z nich jest ograniczenie liczby żałobników podczas ceremonii.

- To zależy od metrażu kościoła czy kaplicy. To jest 15 metrów na jedną osobę. Nie jest to dużo – wyjaśnia ekspert.

Wydłużył się także czas czekania na pogrzeb.

- Od października do niemal końca lutego zgonów było rzeczywiście dużo. Trzeba było czekać po dwa tygodnie na pogrzeb. Na kremację również – przyznaje Jan Szczuciński w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19

Ściśle określone są także procedury pogrzebu osoby, która zmarła na COVID-19.

– Szpitale mają obowiązek przygotować ciało zmarłego na COVID-19 w ten sposób, że jest wkładane do dwóch worków i zabezpieczone płynami dezynfekcyjnymi. Zdjęcie, przez które rodzina może zidentyfikować zmarłego, to jest jedyny kontakt. Później trumna musi być zamknięta – wyjaśnia członek Polskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Pogrzebowych.

Zwiększa się także koszt pogrzebu.

- Dochodzą koszty zabezpieczenia. Nie tyle ciała, ile samej trumny i przygotowanie wszystkiego tak, żeby ceremonię można było przeprowadzić bezpiecznie. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję z informacją, ze można wprowadzać ciało zmarłego na COVID do kościołów czy kaplicy. To była bardzo ważna decyzja, bo był taki okres, że ciało zmarłego oczekiwało przed kościołem – dodaje nasz rozmówca.

Zobacz całą rozmowę:

Zobacz też:

80-latka z koronawirusem wezwała karetkę, bo miała biegunkę i wymioty. Lekarz stwierdził, że "chyba się nudzi"

Kobiety w ciąży bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19? Naukowcy już znają odpowiedź

Nowa ścieżka testowania na koronawirusa. Minister zdrowia: "Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Katarzyna Chętnik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości