Styl życia

Odyseja Umysłu - polscy uczniowie w światowym finale konkursu. Szkoła musi zebrać 150 tys. zł. na ich wyjazd

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Odyseja Umysłu – polscy uczniowie w światowym finale
Odyseja Umysłu – polscy uczniowie w światowym finale Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNOdyseja Umysłu – polscy uczniowie w światowym finale

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny. Uczestnicy otrzymują zadania, do których muszą wymyślić nieszablonowe i kreatywne rozwiązania w formie spektaklu. Konstruują, malują i śpiewają, łącząc różne dziedziny nauki i sztuki. Najlepsi z całego świata mają szansę zaprezentować swoje umiejętności podczas wielkiego finału w USA. Wśród nich znaleźli się polscy uczniowie.

Odyseja Umysłu - co to za konkurs?

Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzięki konkursowi, uczniowie mają szansę nauczyć się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

- Odyseja Umysłu to wielki trening twórczego myślenia. Sam konkurs składa się z dwóch części - prezentacji efektu zadania długoterminowego w postaci spektaklu 8-minutowego oraz zadania spontanicznego - powiedziała nauczycielka, Dorota Siemianowska. - Każdy z drużyny wkłada coś od siebie. Każdy ma swój talent. Naszą rolą, jako trenerów, jest nie przeszkadzać. Możemy w czasie pracy długoterminowej sugerować tylko w postaci pytań - dodała.

Uczniowie z Polski walczą o światową wygraną

Odyseusze z klasy 6 Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Krakowie jako problem do rozwiązania wybrali turbo zagadkę. Musieli zbudować m.in. cztery różne pojazdy. - Na początku trzeba było wymyślić zagadkowe pomieszczenie i jacy są bohaterowie. Kiedy przyszły uściślenia, zaczęliśmy robić pojazdy, rzeczy manualne i robić scenariusz - powiedziała Hanna Makowska, uczennica szóstej klasy.

Do światowego finału, który rozpoczyna się 24 maja w USA, dostały się aż dwie drużyny z jednej szkoły. - Wybrałyśmy problem "życie to cyrk", bo osoby z naszej grupy ćwiczą akrobatykę. Uczę się pracować w grupie. Były kłótnie, ale myślę, że dobrze się zgraliśmy - opowiadała Julia Brachowska, uczennica piątej klasy.

Występ dzieci w finale konkursu to dla szkoły nieosiągalna kwota. Na wszystko potrzeba aż 150 tys. zł. - Dzieci wykonały swoje zadanie i teraz my jako dorośli musimy drugą część tego zadania wykonać. I mam nadzieję, że tak samo dobrze się spiszemy - przyznał dyrektor SSP 3 w Krakowie, Krzysztof Kwiatkowski.

Osoby, które chciałyby pomóc zebrać potrzebą kwotę mogą to zrobić za pośrednictwem strony zrzutka.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości