Styl życia

Zrobiła test DNA i znalazła rodzinę na drugim końcu świata. "Myślę, że to wydarzenie połączy nas na zawsze"

Styl życia

Aktualizacja:

Test DNA pokazuje nam, jakich grup etnicznych geny mamy, z jakich regionów geograficznych pochodzimy oraz jakie osoby, które także wykonały test, są do nas genetycznie podobne. Elżbieta Koczar zapragnęła poznać historię swojej rodziny. Dzięki testowi odnalazła bliskich w USA.

Jak zrobić test DNA?

Od poznania naszych krewnych dzieli nas zaledwie chwila. Wykonanie testu DNA jest łatwo dostępne, a procedura jego wykonania jest bardzo prosta.

- Dostajemy dwa patyczki, pocieramy policzek od wew. strony, wkładamy do pudełka i odsyłamy. Po około 2 miesiącach otrzymałam wyniki. W 80. paru procentach jestem Europejką z Europy Wschodniej, w 8. proc. Bałtką, a w 3. proc. Włoszką. Najbardziej genetycznie byłam zbliżona do jednej osoby. Okazało się, że czekała na mój kontakt - mówiła Elżbieta Koczar, pasjonatka geneaologii.

- Mieszkam w Żorach na Śląsku od urodzenia, moi rodzice przyjechali tu w latach 70. za pracą. Parę lat temu badaliśmy losy przodka mojego męża. Pomyślałam, że zajmuję się jego historią, a o swojej mało wiem. Spędziłam wiele godziny przy komputerze. Stworzyła drzewo genealogiczne do 5. pokoleń wstecz - opowiadała.

Odnaleziona rodzina

Elżbieta Koczar nie kryła zaskoczenia, kiedy odezwała się do niej Melanie z USA. Okazało się, że łączy je bardzo dużo.

- Mieszkam na wschodnim wybrzeżu USA. Tutaj osiedlili się rodzice mojej babci. Kiedyś za całą rodziną zrobiliśmy sobie testy DNA. Wszystko, co wiedziałam to to, że jesteśmy z terenów, gdzieś na Ukrainie. Okazało się, że jesteśmy spokrewnione z Elą - zdradziła Melanie Kitt-Smith, kuzynka Eli.

Podobnie było z Kennethem Jonsem, który także okazał się kuzynem Eli. Mężczyzna chciałby odwiedzić ją w Polsce.

- Ela pokazała mi zdjęcia i drzewo genealogiczne naszej rodziny. To był pierwszy raz, kiedy ktoś w naszej rodzinie poznał tę historię. Myślę, że to wydarzenie połączy nas na zawsze. Nigdy nie byłem w Polsce, ale już nie mogę doczekać się przyjazdu - zapewnił mężczyzna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Bartek Bandoła

Pozostałe wiadomości