Styl życia

Prezeska Fundacji La Strada uhonorowana w USA. "To wyróżnienie nazywa nas bohaterami"

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

30 lipca przypada Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje prezeskę Fundacji La Strada, aby powiedziała, jak można pomóc ofiarom przestępców zajmujących się współczesną formą niewolnictwa. Irenę Dawid-Olczyk zapytaliśmy też o nagrodę, jaką dostała w Stanach Zjednoczonych.

Irena Dawid-Olczyk - nagroda

Fundacja La Strada działa od 1995 r., a od 2009 r. prowadzi m.in., powołane przez MSW, Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi (KCIK), zajmujące się kompleksową pomocą dla ofiar, w tym poprzez zapewnianie im schronienia. Departament Stanu USA uhonorował zasługi Ireny Dawid-Olczyk - prezeskę organizacji. Zrobił to "w uznaniu dla jej niezwykłego przywództwa w bezpośredniej pomocy ofiarom handlu ludźmi", a także za "utrzymywanie silnej relacji z polskim rządem, by zapobiegać wykorzystywaniu uchodźców przekraczających granicę polsko-ukraińską”.

- Jesteśmy członkiem sieci międzynarodowej i razem ze mną została też odznaczona Kateryna Czerepacha z La Strady Ukraińskiej. Mamy takie dwa sposoby działania, jeden to jest ten jawny, czyli informowanie i niepokojenie opinii publicznej, co się dzieje, a drugi to są działania na rzecz konkretnych osób, których nie ujawniamy, żeby były bezpieczne. Naszą rolą w Polsce jest przede wszystkim przyjmowanie potrzebujących i zapewnianie im adekwatnej, czyli specjalistycznej pomocy - powiedziała Irena Dawid-Olczyk.

Warto też dodać, że prezeska La Strady odebrała nagrodę z rąk samego sekretarza stanu USA Antonego Blinkena. - To wyróżnienie nazywa nas bohaterami - stwierdziła.

Jak pomóc ofierze handlu ludźmi?

Irena Dawid-Olczyk zachęca wszystkich, aby reagowali, gdy zetkną się z ofiarami przemocy czy handlu ludźmi. - To my widzimy, że są wykorzystywani. To my przychodzimy rano do kebabu i widzimy, że pan śpi tam za kontuarem, i że pracuje po 18 godzin. To my możemy słyszeć przez ścianę, że ktoś bardzo źle traktuje pomoc domową i to każdy z nas powinien zareagować. (...) Każdy z nas powinien być czujny, ja zapraszam, żeby do nas dzwonić, my weryfikujemy każdy taki sygnał - powiedziała Irena Dawid-Olczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości