Moda na produkty handmade. Jakie rękodzieła najczęściej tworzymy?

Robienie na drutach
Robienie na drutach
Źródło: LukaTBT/Getty Imagines
Gdy za oknem zaczyna robić się zimno, a słońce ustępuje miejsca chmurom, a dni stają się bardziej wietrzne, rzadziej decydujemy się na wyjście z domu. W trosce o rozrywkę wymyślamy sobie różne zajęcia, które umilą nam czas spędzony pośród czterech ścian. Wśród popularnych zajęć wykonywanych przez Polaków w wolnym czasie królują m. in. robótki na drutach i wyrabianie różnych rzeczy na szydełku, a także tworzenie autorskiej biżuterii z koralików, drewna lub żywicy.

Stara miłość nie rdzewieje – robienie na drutach wciąż jest modne

Kobietę z drutami w dłoni łatwiej było spotkać w minionym stuleciu, niż w XXI wieku. Same ręczne robótki najczęściej kojarzą się z babciami, które wieczorami w domowym zaciszu dziergają swetry lub szaliki dla swoich wnucząt. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego! Robienie na drutach i szydełkowanie stają się coraz bardziej popularne, ponieważ ludzie zatęsknili za samodzielnym tworzeniem pięknych rzeczy. Zaobserwować można wielość instagramowych kont dotyczących chociażby wyrobów wytwarzanych ze sznurka. Co sprawia, że stare rozrywki wciąż są na topie? Wygląda na to, że wciąż szukamy przyjemnego dla siebie zajęcia, które urozmaici nasz czas wolny.

- Chciałam spróbować nauczyć się czegoś nowego, a z uwagi na urlop macierzyński, na którym byłam, potrzebowałam jakiegoś hobby, które mogłoby zająć mi czas, kiedy moje dziecko śpi. Miło jest jednocześnie robić coś kreatywnego, co sprawia mi przyjemność. Plecenie rzeczy ze sznurka jest wspaniałe – mówi Iwona Seręga, która zajmuje się plecionkami. – Przy okazji można też na tym zarobić, sprzedając swoje rękodzieła rodzinie i znajomym.

Ze sznurka można tworzyć wiele różnorodnych rzeczy: makramy na ścianę, kwietniki, zakładki do książek albo popularne – i pożądane przez mamy – łapacze snów do dziecięcych pokoików tworzone według indywidualnych projektów.

Papierowe elementy to nieodłączny atrybut wesela

Każda panna młoda, która chce samodzielnie zdecydować o usadzeniu gości, musi zainwestować w winietki, czyli karteczki z nazwiskami poszczególnych osób, które ustawione zostaną przy odpowiednich miejscach. Istnieje wiele firm oraz osób prywatnych, które oferują zaprojektowanie i wydrukowanie, tudzież ozdobienie niepowtarzalnych papierowych wizytówek. Dużą popularnością cieszą się właśnie te zrobione ręcznie, ponieważ dają możliwość zrealizowania niespotykanego projektu, który sprawi, że para nowożeńców poczuje się wyjątkowo w dniu ślubu.

Równie istotne są zaproszenia, które dotyczyć mogą być nam potrzebne z uwagi na rozmaite okoliczności – chrzciny, urodziny, premiery itd. Oryginalność i estetyka zaproszeń jest dla każdego bardzo ważna, ponieważ to właśnie za ich sprawą powstają najbardziej unikatowe, wyrażające upodobania zapraszającego kartki. Papierowe ozdoby są zatem nie tylko często kupowanym asortymentem, popularnym w internecie, lecz także nadal bardzo ważnym elementem organizacji przyjęć wszelkiego rodzaju. Niektóre pary decydują się nawet samodzielnie stworzyć zaproszenia dla weselnych gości, świetnie się przy tym bawiąc.

Biżuteria inna niż wszystkie – niepowtarzalność gwarantowana

Szczególnie wśród kobiet utarło się przekonanie, że we współczesnym świecie warto być wyjątkowym, dbać o swoją indywidualność, dlatego też to właśnie przedstawicielki płci pięknej najchętniej decydują się na zakup ręcznie robionej biżuterii, choć często jest ona całkowicie niekonwencjonalna. Wśród ulubionych ręcznie tworzonych ozdób najwyżej plasują się naszyjniki z wisiorkami z żywicy nawiązujące do motywów leśnych, kolczyki utrzymane w stylu retro, biżuteria wykonywana techniką sutaszu, haftowane broszki i szydełkowe naszyjniki.

Zabawki od serca

Obecnie część rodziców stara się wkładać więcej energii w wychowanie swoich dzieci. Zaczynają wymyślać różne zabawy i atrakcje dla najmłodszych, a nawet tworzą własne zabawki np. pluszaki dla niemowląt, drewniane figurki i puzzle lub kolorowe pacynki. Nie sposób zaprzeczyć, że lalka z ręcznie wykonaną sukienką albo drewniany samochodzik wystrugany z dębu rosnącego w pobliżu to rzeczy, które mogą stać się pamiątką na lata.

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: LukaTBT/Getty Imagines

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Znamy przyczynę śmierci Tomasza Komendy. "Walczył od pewnego czasu"

Znamy przyczynę śmierci Tomasza Komendy. "Walczył od pewnego czasu"

Jak zrobić domowy ogródek z resztek warzyw? To prostsze niż myślisz

Jak zrobić domowy ogródek z resztek warzyw? To prostsze niż myślisz

Od dzieciństwa zmagał się z drżeniem rąk. "Przez 18 lat tak żyłem"

Od dzieciństwa zmagał się z drżeniem rąk. "Przez 18 lat tak żyłem"

Ralph Kamiński o współpracy z Eweliną Adamską-Porczyk. "Dwa miesiące zbierałem się, żeby do niej zadzwonić"

Ralph Kamiński o współpracy z Eweliną Adamską-Porczyk. "Dwa miesiące zbierałem się, żeby do niej zadzwonić"

Czy oglądanie filmów dla dorosłych przez nastolatków to grzech? "Każdy dojrzewa w indywidualnym tempie"

Czy oglądanie filmów dla dorosłych przez nastolatków to grzech? "Każdy dojrzewa w indywidualnym tempie"

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Olivier Janiak miał okazję poznać Brada Pitta, Johnny'ego Deppa i Leonardo DiCaprio

Olivier Janiak miał okazję poznać Brada Pitta, Johnny'ego Deppa i Leonardo DiCaprio

Tomasz Komenda nie żyje. Mężczyzna zmarł w wieku 46 lat

Tomasz Komenda nie żyje. Mężczyzna zmarł w wieku 46 lat