Przepisy kulinarne

Topinambur: uprawa, zbiór i wszystkie tajemnice słonecznika bulwiastego

Przepisy kulinarne

Autor:
Adrian
Adamczyk
Topinambur

Topinambur – uprawa w Polsce jest możliwa! Jakie zalety może mieć uprawa topinamburu? Czytaj dalej i dowiedz się, jak rozpocząć uprawę topinamburu.

Uprawa topinamburu staje się coraz bardziej popularna. Topinambur, a właściwie słonecznik bulwiasty, wywodzi się z Ameryki Północnej. Dziś jednak topinambur uprawia się także na innych kontynentach. Uprawa topinamburu możliwa jest również w Polsce. A chętnych do uprawy topinamburu nie brakuje.

Uprawa topinamburu – opłacalność

Uprawa topinamburu to dobry pomysł dla wielbicieli dobrej i zdrowej kuchni. Bulwy tej rośliny są jadalne. W smaku przypominają połączenie ziemniaków z orzechami. Przysmak ten jest bogaty w witaminy B i C, potas, krzemionkę i żelazo. To idealne warzywo dla osób dbających o linię: jest źródłem błonnika i ma bardzo niski indeks glikemiczny.

Bulwy, ogromne łodygi i liście topinamburu są też doskonałą paszą dla zwierząt, ale również obiecującym surowcem do produkcji ekologicznych opakowań, wysokoenergetycznych brykietów opałowych, a nawet biogazu.

A jakie korzyści może mieć uprawa topinamburu na działce? Słonecznik bulwiasty może być piękną, a jednocześnie mało wymagającą ozdobą działki. Szybko rosnące rośliny perfekcyjnie sprawdzają się jako piękny żywopłot z żółtych kwiatów i długich liści na okres letni. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na uprawę topinamburu w ogrodzie.

Topinambur – uprawa w ogrodzie, kwiaty i warzywa dla leniwych

Topinambur to dobry pomysł, jeśli szukasz rośliny uprawnej o stosunkowo niewielkich wymaganiach, a zarazem dającej obfite plony. Posadzone w ziemi bulwy topinamburu kiełkują w mgnieniu oka, a przy tym rzadko wymagają pielenia. Topinambur nie wymaga też systematycznego podlewania, dodatkowa woda będzie konieczna tylko podczas letniej suszy.

Topinambur – uprawa w Polsce

Uprawa topinamburu w Polsce jest możliwa. Chociaż nazwa topinambur brzmi dość egzotycznie, nasz klimat idealnie nadaje się do uprawy słonecznika bulwiastego. Choć roślina nie jest zbyt trudna w uprawie, warto jednak wsadzić ją w lżejszą, wilgotną glebę. Bulwy topinamburu są bardzo odporne – są w stanie przetrwać nawet przy temperaturze do -40°C .

Uprawa topinamburu – od czego zacząć? Jak zasiać słonecznika bulwiastego?

Warto wybrać duże bulwy topinamburu – to z nich urosną większe i bardziej dorodne kwiaty. Dobrym pomysłem jest też, aby pod jego uprawę wybrać oddzielny zagon o żyznej i wilgotnej glebie. Przed sadzeniem warto zasilić ziemię nawozami organicznymi, np. kompostem. Uprawa topinamburu najlepiej wychodzi w dobrze nasłonecznionych częściach ogrodu.

Topinambur jest stosunkowo dużą rośliną, warto więc podczas sadzenia zachować sporą odległość między bulwami. Uprawa topinamburu przyniesie najlepsze efekty, jeśli posadzimy go po dwie sztuki na głębokość około 10 cm, w rozstawie 60 na 30-40 cm. Większe bulwy najlepiej sadzić pojedynczo. Jeśli planujesz uprawę topinamburu na działce czy w ogrodzie, najlepiej posadź go jesienią lub wczesną wiosną.

Uprawa topinamburu – zbiór

Zbiory topinamburu należy rozpocząć późną jesienią. Dla ułatwienia zbioru plonów warto wcześniej przyciąć łodygi słonecznika bulwiastego. Bulwy topinamburu można też wykopać zimą lub wczesną wiosną, jeszcze przed okresem, kiedy zaczną wypuszczać młode pędy. Raz zasiany topinambur tworzy bardzo dużo bulw. Nawet jeśli nie uda się nam znaleźć ich wszystkich – przeczekają pod ziemią zimę (topinambur jest wyjątkowo odporny na mróz), a w następnych latach ze starych bulw wyrosną nowe kwiaty.

Warto pamiętać, aby co kilka lat zniszczyć głęboką orką pozostałe pod ziemią bulwy topinamburu i zasiać nowe, aby uniknąć zbytniego zagęszczenia tej rośliny w ogrodzie czy na działce. To roślina, która ma wyjątkową tendencję do bujnego rozrastania się,i może być złym towarzystwem dla innych warzyw czy kwiatów w ogrodzie.

Uprawa topinamburu wiąże się z raczej niewielkimi wymaganiami. Roślina ta rozwija się nawet w bardzo trudnych warunkach. Dodatkowo topinambur odrasta z bardzo dużą łatwością i tym samym ma tendencję do rozprzestrzeniania się "na dziko". Uprawa topinamburu powinna być pod naszą stałą kontrolą, tak aby nasze słodkie bulwy i złote kwiaty w ogrodzie nie stały się uciążliwym towarzystwem dla pozostałych roślin w ogrodzie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Co to jest topinambur?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: margouillatphotos/Getty Images

Pozostałe wiadomości