Sekrety tradycyjnej kuchni kurpiowskiej. Jak przyrządzić ostrołęcki kugel?

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Mikołaj Rey, Łukasz Kowalski
Rey na tropie kurpiowskich smaków
Rey na tropie kurpiowskich smakówDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Mikołaj Rey wybrał się do Ostrołęki, by odkrywać tajemnice kurpiowskich zwyczajów i tradycji. Pasjonat gastronomicznych wyzwań spotkał się z propagatorkami regionalnej kuchni. Jakie niespodzianki przygotowały dla niego Krystyna i Aneta Kurpiewskie?

Mikołaj Rey na tropie kurpiowskich smaków

W poszukiwaniu kulinarnych inspiracji Mikołaj Rey wybrał się do Ostrołęki. Wizyta w malowniczej miejscowości obfitowała w wyjątkowe wyzwania. Znany smakosz wziął udział w lekcji rękodzieła i nauczył się przyrządzać tradycyjny kurpiowski specjał.

- Zauważyłam, że goście kochają tę potrawę, którą ja pielęgnuję od 50 lat (...). Kugel jest z kiełbaską, żeberkiem, boczkiem, kurczakiem - z czym sobie życzysz - wyjaśniła Krystyna Kurpiewska.

Kurpiowski kugel - jak go przyrządzić?

Kugel to na kurpiowskim stole pozycja obowiązkowa. Przyrządza się go ze startych ziemniaków i podsmażonego mięsa. Masę należy doprawić solą i pieprzem, a następnie przełożyć do foremki i dobrze wymieszać.

- Wkładamy do piekarnika, pieczemy w temperaturze 220°C przez 1,5 godziny - podsumowała Aneta Kurpiewska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Mikołaj Rey, Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości