Podróże

Zamek Windsor - ciekawostki i zwiedzanie jednej z najsłynniejszych budowli w Anglii. To tu spocznie Elżbieta II

Podróże

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
Zamek w Windsorze

Zamek Windsor – zwiedzanie

Na terenie zamku, wielu turystów i gości w zachwyt wprawi kaplica św. Jerzego. Po pierwsze z racji swojego piękna, po drugie z powodu faktu, że jest to miejsce, w którym nie dość, że spoczywają brytyjscy monarchowie, to odbywają się również ważne dla monarchii brytyjskiej wydarzenia jak śluby czy chrzciny.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Tu pochowani są angielscy władcy: Henryk VI i Edward IV, Jerzy IV, król Henryk VIII i Karol I, William IV, Edward VII, Jerzy VI i królowa Elizabeth Bowes-Lyon, nazywaną Królową Matką. 19 września 2022 roku spocznie tu królowa Elżbieta II wraz ze swoim małżonkiem - Filipem. Choć kaplica św. Jerzego jest stosunkowo niewielka, mieści rodzinę królewską i starannie dobranych gości podczas takich wydarzeń jak niedawny ślub Księcia Harrego i amerykańskiej aktorki Meghan Markle. W uroczystościach w kaplicy udział wzięło około sześciuset gości. W poprzednich latach wierność i miłość ślubowali tu sobie wzajemnie Książę Karol i Camilla Parker Bowles. Ślub brali tu także Książę Edward (najmłodszy syn Królowej) i Sophie Rees Jones oraz Peter Phillips – wnuk Królowej z Autumn Kelly.

Jeśli dobrze zaplanujemy swój pobyt, możemy zobaczyć występ chóru św. Jerzego. Śpiewa on podczas codziennych, wieczornych nabożeństw (poza środami).

Zamek Windsor - atrakcje dla dzieci

Atrakcją uwielbianą przez dzieci, ale też zachwycającą dorosłych jest Queen Mary’s Dolls’ House, czyli Dom Lalek Królowej Marii. Jest to miniatura domu w skali 1:12, dzięki której możemy zobaczyć, jak mogło wyglądać życie „typowej angielskiej rodziny królewskiej” na początku XX wieku. Domek dla lalek był prezentem od księżniczki Mary Louise dla królowej Mary, żony króla Georga V.

Skarby Zamku Windsor

Podczas zwiedzania zamku w Windsorze zobaczymy zachwycające wnętrza pełne drogocennych obrazów (Rubensa, van Dycka, Holbeina, Lawrence'a), antycznych mebli francuskich i angielskich oraz prezentów dla rodziny królewskiej. Warto odwiedzić komnatę Waterloo Chamber, zbudowaną dla upamiętnienia zwycięstwa nad armią Napoleona w 1815 roku. Na terenie kompleksu zamkowego uwagę zwraca Okrągła Wieża (Round Tower) z XIV w., Brama Króla Henryka VIII, klasztor (Horseshoe Cloister), Brama Normańska i Wieża Edwarda III.

Będąc na miejscu, nie sposób nie wykorzystać możliwości przespacerowania się ścieżką „Long Walk” biegnącą na południe od zamku.

Bilety na zamek Windsor warto zakupić odpowiednio wcześniej przez internet. To pozwoli ominąć kolejki do kas, szczególnie długie podczas wakacji. Teren zamku najlepiej zwiedzać podczas słonecznej pogody, by w pełni delektować się widokiem budynków i spacerem pomiędzy nimi.

Pożar zamku Windsor – ciekawostki

Jednym z najdramatyczniejszych momentów w historii zamku Windsor był jego słynny pożar. Poniżej kilka faktów i ciekawostek z nim związanych.

 • Pożar zamku Windsor rozpoczął się 20 listopada 1992 r. w prywatnej kaplicy królowej, prawdopodobnie od reflektora, który podpalił zasłonę.
 • Trwał ponad 12 godzin i zdominował serwisy informacyjne na całym świecie.
 • Ogień strawił ⅕ rezydencji (ok. 9000 mkw.), a walczyło z nim 225 strażaków. Zamek posiadał własny oddział strażacki, który stawił się na miejscu już po kilku minutach.
 • Pracownicy zamku, żołnierze oraz książę Yorku i książę Andrzej utworzyli „żywy łańcuch”, by ratować dzieła sztuki, antyki i cenne meble.
 • Do gaszenia pożaru używano wody z basenu, pobliskiej Tamizy, hydrantu, stawu i sieci wodociągowej – łącznie około 6750 ton.
 • Majątek zgromadzony na zamku był zbyt cenny i nigdy nie został ubezpieczony. Po pożarze wybuchła dyskusja, kto powinien pokryć straty – rodzina królewska czy skarb państwa. Królowa przekazała 2 mln funtów ze swoich oszczędności oraz udostępniła do zwiedzania część pałacu Buckingham. Z wpływu z biletów pokryto ok 70% kosztów napraw. Po pożarze i związanej z nim dyskusji, królowa okazała gest i zaczęła płacić podatek dochodowy.
 • Turyści mogli ponownie zwiedzać zamek już 3 dni po zakończeniu akcji gaśniczej. Królowa wróciła do zamku 2 tygodnie później.
 • Prace konserwatorskie zakończono dopiero po pięciu latach. Ich koszt sięgnął prawie 37 mln funtów.

Inne ciekawostki na temat zamku Windsor:

 • W zamku znajduje się około tysiąca pokoi.
 • Podczas nalotów niemieckich na Londyn, zamek został wzmocniony, a rodzina królewska wracała do niego na noce z pałacu Buckingham w tajemnicy przed opinią publiczną.
 • Co roku zamek odwiedza około miliona turystów.
 • Długość „ Long Walk ” – alei spacerowej wychodzącej z zamku w Windsorze, wynosi ponad 4 kilometry (licząc drogę do pomnika Jerzego III na koniu).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  stockcam / Getty Images

Pozostałe wiadomości