Podróże

Wielki Mur Chiński – ciekawostki, mity i tajemnice

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Wielki Mur Chiński to jedna z największych fortyfikacji obronnych na całym świecie. Według China Daily jego łączna długość miałaby wynosić 8851,8 km. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to długość muru, lecz także specjalnego rowu oraz barier naturalnych, takich jak rzeki czy wzgórza. Sam mur jako jednolita konstrukcja nigdy nie istniał. Był częścią całego systemu obronnego, który wznoszono w różnych momentach historycznych. Ogromną ciekawość turystów wzbudza nie tylko sama konstrukcja, lecz także tajemnice Wielkiego Muru.

Wielki Mur Chiński owiany jest szeregiem tajemnic. To przede wszystkim one, a nie tylko sama konstrukcja, sprawiają, że różne części muru odwiedza rocznie ponad 14 mln turystów. Pytania wzbudza prawdziwa długość Muru Chińskiego, historia jego budowy, a także to, czy rzeczywiście widać Wielki Mur Chiński z kosmosu.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak powstał Wielki Mur Chiński?

Wielki Mur Chiński miał funkcjonować jako ochrona przed najazdem obcych ludów, a także stanowić symbol potęgi władcy chińskiego państwa. Pierwszą część muru miał wznieść Qin Shi Huang, czyli pierwszy cesarz Chin, w III w. p.n.e. Od samego początku mur stanowił również symbol tyranii władcy – przy jego budowie miało zginąć około miliona robotników, choć przekazów o tamtym okresie historycznym jest niewiele i do tych danych należy podchodzić z dużą rezerwą. Podczas panowania kolejnych władców mur był kilkakrotnie niszczony w trakcie najazdów i odbudowywany. Ostateczną postać Wielki Mur Chiński uzyskał za czasów dynastii Ming w XV wieku.

Wielki Mur Chiński – położenie

Wielki Mur Chiński w szczytowym okresie rozbudowy rozciągał się od Shanhaiguan do Jiayuguan, czyli od zatoki Liaodong aż do gór Nan Shan. Przyjmuje się, że Wielki Mur Chiński ma obecnie długość około 2500 km, choć dokładniejsze dane mówią o 21 195 km. Długość Wielkiego Muru Chińskiego nie jest jednak równoznaczna z terenem dostępnym dla turystów. Spora część muru jest obecnie w złym stanie i – tak jak w przypadku Jiankou – nie jest udostępniana do zwiedzania. Przyjmuje się, że mniej niż 20% Wielkiego Muru jest zachowane obecnie w dobrym stanie. Istnieje natomiast kilka słynnych odcinków, na których zwiedza się Wielki Mur Chiński. Pekin to miasto, z którego najłatwiej do nich dotrzeć, w pobliżu znajdują się bowiem:

  • · Badaling – najlepiej zachowany odcinek Wielkiego Muru Chińskiego, o długości około 4,8 km; ufortyfikowany 19 strażnicami; wzniesiony za czasów dynastii Ming, · Jinshanling, · Simatai, · Huanghua, · Mutianyu, · Juyongguan.

Czy Wielki Mur Chiński widać z kosmosu?

Jest największą tego typu budowlą na świecie, jednak pogłoski o Wielkim Murze widocznym z kosmosu są zdecydowanie nieprawdziwe. Choć nie można go zobaczyć z kosmosu, Wielki Mur Chiński widać już z niskiej orbity okołoziemskiej. O Wielkim Murze Chińskim i widoku z kosmosu pisał podróżnik Richard Halliburton w drugiej Księdze cudów w 1932 roku, ale mit ten pojawił się dużo wcześniej. Pierwsze przekazy na ten temat pojawiają się już w XVIII wieku.

Wielki Mur Chiński – ciekawostki

Informacje o Wielkim Murze Chińskim są niezwykle obszerne, trudno jednak weryfikuje się, które z nich są prawdziwe. Z pewnością prawdą jest informacja o samej nazwie, z którą Chińczycy niewiele mieli wspólnego. Nazwę fortyfikacji nadali Anglicy w XIX wieku. Sami autochtoni mówią o nim z kolei Wànli Chángchéng, co oznacza "Mur 10 tysięcy Li", a więc w domyśle "coś nieskończonego". Ciekawostkę z pewnością stanowi również informacja, że do zaprawy wykorzystywanej podczas budowania muru używano mączki ryżowej.

Tajemnice Wielkiego Muru Chińskiego

Z Wielkim Murem Chińskim wiąże się wiele ciekawostek, a także mitów i tajemnic. Do jednej z najsłynniejszych należy z pewnością ta, mówiąca o chowaniu w obrębie muru zmarłych przy jego budowie robotników. O tej tajemnicy Wielkiego Muru Chińskiego opowiada m.in. historia Meng Jiang, której płacz za zaginionym mężem doprowadził do runięcia fragmentu muru, pod którym kobiecie ukazały się kości nieboszczyka. Przekazy te wzbudzają jednak wiele wątpliwości, szczególnie ze względu na racjonalność takiego zachowania. Świeże ciała naruszałyby bowiem stabilność całej konstrukcji. Nadal jednak żywe jest przekonanie, że Mur Chiński jest wielkim cmentarzem.

Mało kto również pamięta, że podczas proletariackiej rewolucji kulturalnej w Chinach Wielki Mur Chiński stał się symbolem despotyzmu burżuazji. Z tego też powodu władza pozwoliła na rozbiór części konstrukcji, która stała się materiałem do budowy domów i farm.

Ciekawostką jest z pewnością także to, że Wielki Mur Chiński nie był budowany jedynie jako ochrona przed wrogami z Wielkiego Stepu. Miała to być również bariera przed demonami pojawiającymi się na stepach. Stąd też podobno wziął się kształt muru. Wierzono, że zakrzywione formacje oraz rogi miały utrudniać demonom przejście na drugą stronę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images

Pozostałe wiadomości