Podróże

Co warto zobaczyć w Guilin? Atrakcje miasta określanego "perłą Państwa Środka"

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
wieże w Guilin

Guilin (Chiny) to stosunkowo nieduże miasto, położone u podnóży Gór Południowochińskich, przy rzece Li Jiang. Niegdyś zarówno miasto, jak i tereny te nie istniały, znajdowały się pod wodą do momentu wybudowania kanału. Ze względu na przepiękne krajobrazy i wyjątkowo atrakcyjną florę Guilin określane jest mianem "perły Państwa Środka". Jaka jest historia Guilin i jakie atrakcje oferuje miasto?

Chińskie Guilin posiada ciekawą historię. Miasto w trakcie II wojny światowej zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska japońskie, by następnie odbudować się i w ciągu trzech dekad potroić wielkość demograficzną. Guilin to miasto, które słynęło z przemysłu ciężkiego, hutniczego i metalurgicznego, jednakże w dzisiejszych czasach priorytetem władz jest turystyka. Atrakcje Guilin rocznie przyciągają do miasta miliony turystów pragnących zwiedzić Pałac Książęcy Jingjiang, zobaczyć słynne jaskinie wapienne i niesamowite krajobrazy.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Guilin – miasto, którego nie było

Guilin (Chiny) to nieduże jak na chińskie standardy miasto, w którym żyje ok. 750 tysięcy osób, leżące u podnóży Gór Południowochińskich. Znajduje się w autonomicznym regionie Kuangsi-Czuang, w południowo-wschodniej części Chin kontynentalnych. W mieście rozwinięty jest przemysł ciężki – metalurgiczny, hutniczy – i elektrotechniczny. Ciekawostką jest fakt, że pod względem geograficznym obszar miasta Guilin i terenów sąsiednich znajdował się kiedyś pod wodą.

Sytuacja zmieniła się na skutek wybudowania kanału Líng Qú, łączącego rzekę Jangcy z Rzeką Perłową. Podobnie jak wiele południowo-wschodnich miast chińskich, Guilin w trakcie II wojny światowej zostało niemal doszczętnie zniszczone przez wojska japońskie. Po wojnie nastąpiła odbudowa miasta, a obecnie Guilin prężnie się rozwija – zarówno gospodarczo, jak i turystycznie. Nazwa Guilin oznacza w języku mandaryńskim las osmantusa różnolistnego. Jest to powszechnie występująca na tych terenach roślina z rodziny oliwkowatych, charakteryzująca się wydzielaniem niezwykle silnego, słodko-mdłego zapachu przypominającego woń jaśminu.

Guilin – atrakcje "perły Państwa Środka"

Guilin to nieduże, malownicze miasteczko, które nie bez powodu określane bywa mianem "perły Państwa Środka". Podstawowymi atrakcjami są przepiękne krajobrazy i dzika przyroda otaczająca miasto (panuje tutaj klimat subtropikalny). Nocne życie w Guilin jest bardzo intensywne, a składają się na nie liczne targi, jarmarki, uliczne tańce i śpiewy.

Oprócz powyższych atrakcji w Guilin znajduje się również wiele parków krajobrazowych wartych odwiedzenia. Do najważniejszych z nich należą: Park Kultury Mniejszości, Park i Wzgórze Trąby Słoniowej, Wzgórze Diecaishan i Park Południowego Strumienia.

Do cieszących się największą popularnością atrakcji Guilin niewątpliwie należą:

  • rejsy po rzece – jedną z ważniejszych atrakcji w Guilin są rejsy rzeczne do pobliskiej miejscowości Yangshuo, w trakcie których można podziwiać niezwykłą florę obszarów otaczających rzekę. Yangshuo to miejsce, w którym występuje ponad 20 tysięcy wzgórz kresowych. Rejs trwa około 2 godziny (odległość: 80 kilometrów), ale zdecydowanie warto go odbyć i zobaczyć unikalne formy skalne oraz oryginalną przyrodę;
  • Szczyt Samotnego Piękna – wzgórze w Guilin gwarantujące niezapomniany widok na panoramę miasta i rzekę;
  • Park Siedmiu Gwiazd – park krajobrazowy z wieloma formacjami skalnymi (jedna z nich ma kształt wielbłąda);
  • Pawilon Chmur (Nayunting) – to wybudowany na szczycie góry, na wysokości 223 metrów, kompleks pomieszczeń wydrążonych w skale, tworzących owalną formę. Na ścianach znajdują się zapisy najważniejszych myślicieli chińskich – mnichów i artystów;
  • Jaskinia Trzcinowego Fletu – przestronna i długa jaskinia, złożona głównie z wapieni, w której zainstalowano różnokolorowe podświetlenia tworzące niesamowity efekt wizualny;
  • pagody Słońca i Księżyca – przy rzece i nieopodal centrum miasta nawet z oddali można dostrzec dwie pionowe "wieże" – jedną pomarańczową, drugą świecącą białym światłem. To średniowieczne pagody, miejsca kultu, które zostały udostępniane do zwiedzania, a nocą gwarantują niezwykłe doznania wizualne;
  • Pałac Książęcy Jingjiang – przepiękny pałac z ogromnym kompleksem ogrodów, który został wybudowany w 1392 roku. Na terenie pałacu znajduje się wiele oddzielnych atrakcji, jak np. świątynia konfucjańska czy tzw. studnia szczęścia;
  • Shang Shui Mei Shi Jie – prawdopodobnie największy spożywczy plac targowy w Guilin, na którym można zdobyć praktycznie wszystko (włączając w to wiele gatunków pająków i skorpionów).

Oprócz powyższych atrakcji w Guilin znajduje się również wiele parków krajobrazowych, które są warte odwiedzenia. Do najważniejszych z nich należą: Park Kultury Mniejszości, Park i Wzgórze Trąby Słoniowej, Wzgórze Diecaishan i Park Południowego Strumienia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: dowell/Getty Images

Pozostałe wiadomości