Świat

Hiszpania - stolica, zabytki, ciekawostki. Informacje o Hiszpanii

Świat

Aktualizacja:
Fot. Anton Petrus/Getty Images

Hiszpania to niewątpliwie wyjątkowy i barwny kraj, który można kosztować wszystkimi zmysłami - podziwiać zabytki, spróbować tamtejszego wina oraz lokalnych przysmaków i zachwycać się przenikającymi się wpływami wielu cywilizacji. W Hiszpanii kultywuje się wiele tradycji, charakterystycznych dla różnych części świata.

Hiszpania jest przez wielu określana najgorętszym państwem Europy i bynajmniej nie tylko przez panujące tam latem temperatury, ale gorące serca jej mieszkańców. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od pędu dnia codziennego i chociaż na kilka dni przyjąć filozofię jej mieszkańców - “mañana”, co oznacza “jutro”.

Hiszpania - czego o niej nie wiesz

Informacje w przewodnikach nie zdradzą wszystkich sekretów ani tego państwa, ani zamieszkującej je ludności, np. tego, że na powitanie Hiszpanie zawsze całują się w oba policzki, nawet jeśli widzą jakąś osobę po raz pierwszy. Nie należy tego odbierać jak zachowania niestosownego, a po prostu serdeczne powitanie. Kobiety nie powinny być zaskoczone tym, że na ulicy mogą usłyszeć głośne komplementy - nigdy nie są złośliwe, a raczej w dobrym tonie. Co jeszcze? Błędem jest pomijanie miejscowych knajpek i restauracji, w których panuje lekki rozgardiasz. To nie świadczy źle o właścicielu, ale wręcz przeciwnie. W tych miejscach z pewnością można dobrze zjeść i napić się lokalnego wina. Delikatny bałagan jest po prostu skutkiem tego, że restauracja przysłowiowo “ma wzięcie”. Nie wolno zapominać o sjeście, tak charakterystycznej przerwie w pracy dla południowych nacji. W najgorętszych godzinach dnia uliczki wyludniają się, można zobaczyć zwykle jedynie kobiety, wachlujące się wielobarwnymi wachlarzami, które w Hiszpanii są podstawowym wyposażeniem każdej damskiej torebki .

Stolica i zabytki Hiszpanii

Hiszpania to kraj, w którego wielowiekowej historii przenikały się wpływy wielu kultur - ludów iberyjskich, Celtów, Basków czy Rzymian, co do dziś jest widoczne i wpływa na koloryt tego niezwykłego kraju. Charakterystyczny jest południowy temperament i wszechobecna życzliwość, również w stosunku do przyjezdnych. Hiszpania szczyci się słynnymi na cały świat zabytkami , z których część zlokalizowana jest w stolicy kraju - Madrycie, leżącym około 600 m n.p.m. To najwyżej usytuowana stolica Europy. Sercem miasta jest Brama Słońca (Puerta del Sol), czyli plac otoczony XVIII-wiecznymi domami. To właśnie tam, naprzeciw wieży zegarowej, znajduje się hiszpański “kilometr zero”, od którego mierzy się wszystkie odległości.

Madryt znany jest z bogatych kolekcji muzealnych - Prado jest jednym z najważniejszych muzeów na świecie. To również miasto pałaców, na których zwiedzenie potrzeba znacznie więcej niż jednego dnia. Warto uwzględnić na trasie podróży chociażby Pałac Królewski, Sprawiedliwości, Senatu czy Kongresu.

Z czego słynie Hiszpania?

Słysząc pytanie “z czego słynie Hiszpania?” nie sposób odpowiedzieć inaczej niż - “z fiesty”! Mieszkańcy tego kraju kochają świętować. Zabawa przypomina karnawał, z tym że może trwać cały rok i tak naprawdę Hiszpanie mają ją chyba we krwi. O dużych miastach mówi się, że praktycznie nigdy nie śpią. Hucznie obchodzony jest Karnawał, Nowy Rok, ale też cały Tydzień Wielkanocny.

Nie można też pominąć korridy, czyli walki torreadora z bykiem, która ma przypominać o romantycznym duchu tutejszych mężczyzn. Oczywiście, mimo że jest to tradycja, to budzi wiele kontrowersji i nie wszyscy popierają dalsze organizowanie tego typu spektakli. Korrida to jedno z najstarszych widowisk z udziałem zwierząt na świecie .

Absolutnie żadnych obiekcji nie wywołuje natomiast flamenco, które jest nie tylko tańcem i śpiewem, ale całą kulturą wywodzącą się z Andaluzji. Aby zabrzmiało prawdziwe gorące flamenco, nie trzeba wieloosobowej orkiestry i licznych instrumentów. Wystarczą obcasy, dłonie do wyznaczania rytmu i głęboki, męski śpiew, który jest nie do podrobienia w innych częściach świata.

Sekrety Andaluzji

Opowiadając o cudach Hiszpanii , nie można pominąć Andaluzji - największego regionu w tym słonecznym kraju, który utożsamia wszystko, co tak charakterystyczne dla tego państwa: korridę, fiestę, flamenco, ale też opanowaną do perfekcji sztukę układania koni. Andaluzja, a przede wszystkim Jerez, jest stolicą właśnie tańczących koni i flamenco . Turyści i podróżnicy, którzy trafiają w to miejsce mają okazję obejrzeć niezwykły spektakl z wykorzystaniem koni andaluzyjskich, które wykonują pełne wdzięku figury z gracją i elegancją. Pokaz jest nie tylko kolorowy, ale łączy taniec, piękne kobiece i męskie stroje, kolorowe wachlarze i ogień. Całość dopełnia możliwość skosztowania tamtejszego wina.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości