Podróże

Wyjątkowość rodzinnego miasta Mozarta. "Nie mógł przyjść na świat w piękniejszym miejscu"

Podróże

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w Salzburgu
Do zobaczenia w SalzburguDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Salzburg to malownicze miasto w Austrii położone między górą a rzeką. Znajduje się w nim wiele zabytków, które robią wrażenie na zwiedzających. Co warto tam zobaczyć? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym podróżnik Michał Cessanis.

Piękno Salzburga

Salzburg jest położony nad rzeką Salzach, w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, na wysokości 424 m n.p.m. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowością w Austrii. Jego stare miasto, które leży na powierzchni 2,5km2, zostało wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Choć podczas II wojny światowej ponad 7,5 tys. domów zostało zniszczonych, Salzburg i tak jest jednym z niewielu miast o tak jednolitym charakterze architektonicznym. Jego największym symbolem jest stojąca na wzgórzu twierdza, czyli jeden z największych zachowanych w całości grodów w Europie.

- Kiedy już dotrzecie do Salzburga, pierwsze co, wejdźcie do informacji turystycznej, bo to tam dostaniecie kartę miejską. Kosztuje 45 euro za 3 dni i są w niej darmowe wejścia do muzeów, bezpłatna komunikacja miejska i zniżki na koncerty. Do tego dostaniecie mapę po Polsku - doradził Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN.

Miasto Mozarta

Miasto zyskało popularność dzięki swojemu najbardziej znanemu mieszkańcowi. Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w Salzburgu i spędził w nim 25 lat swojego życia. Z tego powodu najważniejszym zabytkiem tej miejscowości jest dom urodzenia Mozarta. Choć nie zachowały się w nim żadne meble, w środku można zobaczyć trochę cennych eksponatów.

Godna uwagi jest również katedra. Mozart grał w niej na organach, ponieważ był muzykiem nadwornym i muzykiem katedralnym. W jej wnętrzach znajduje się także chrzcielnica z czasów gotyckich, w której kompozytor został ochrzczony.

- Wolfgang Amadeusz Mozart nie mógł przyjąć na świat w piękniejszym miejscu - stwierdził Michał Cessanis w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości