Gdzie pojechać na majówkę w Polsce? Propozycje na wyjazd z dzieckiem i nie tylko

Autor:
Mateusz
Łysiak/Teofila Siewko
Rodzinna majówka w gorących źródłach
Rodzinna majówka w gorących źródłachDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Długi weekend majowy zbliża się coraz większymi krokami. To dobry moment, aby zacząć planować dni wolne i może zarezerwować jakiś wyjazd. Na chwilę wytchnienia czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Całe dnie spędzane w pracy lub szkole, a nierzadko głównie przed komputerem, mocno dają się we znaki każdemu z nas. Nic więc dziwnego, że z utęsknieniem czekamy na tegoroczną majówkę.

Niezależnie od tego, czy w podróż wybieramy się z dzieckiem czy z przyjaciółmi, rodziną lub samodzielnie, wszystkie poniższe propozycje będą świetną odskocznią od codzienności.

Majówka w Polsce z dzieckiem

Mimo, że obostrzenia covidowe zostały już zniesione, to majówka jest dobrą okazją, żeby postawić na aktywną majówkę. W Polsce nie brakuje malowniczych tras rowerowych o różnych poziomach trudności. Czas więc odświeżyć bicykle przed sezonem i ruszyć na szlak. Szybko zorientujesz się, że w okolicy nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia.

Poniżej lista kilku najciekawszych i najbardziej znanych tras rowerowych po Polsce:

  • Forteczna Trasa Rowerowa - woj. podkarpackie
  • Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - woj. śląskie
  • Szlak Kanału Elbląskiego - woj. warmińsko-mazurskie
  • Kaszubska Marszruta - woj. pomorskie
  • Szlak wokół Tatr - woj. małopolskie
  • Green Velo - rowerowy szklak wschodnią Polską

Oczywiście nie musicie pokonywać całego szlaku. Przy planowaniu wycieczki rowerowej dobrze wziąć pod uwagę kondycję wszystkich członków rodziny. Nawet aktywny wypoczynek ma być relaksem, a nie udręką.

Aktywna majówka w Polsce z dzieckiem to szansa na pokazanie pociechom przyrody. Z początkiem maja jest już całkiem zielono. Przemierzając łąki i lasy z pewnością traficie na znane z atlasów rośliny oraz kwiaty, a może nawet zwierzęta? Dzieciaki są ciekawe świata, więc tym bardziej warto to w nich rozwijać.

Alternatywą dla wycieczki rowerowej może być spływ kajakowy. To jednak propozycja dla starszych dzieci. Najpopularniejszym miejscem w Polsce wśród kajakarzy jest Kanał Augustowski, ale wypożyczalnie sprzętu funkcjonują też przy innych akwenach. Na dobry początek warto wybrać mniejszą rzekę, przykładowo Świder.

Przy okazji kilkudniowej wycieczki rowerowej można rozważyć spanie w namiocie, o ile pogoda na to pozwoli. Dla dzieci nie ma chyba większej atrakcji niż noc pod gołym niebem. Można także wybrać różnego rodzaju agroturystyki, które mogą okazać się świetną odskocznią od klasycznych hoteli. Często zapewniają one dodatkowe atrakcje, takie jak jazdę konną, naukę garncarstwa czy inne.

Propozycje na majówkę w Polsce

Nie wszyscy muszą być zwolennikami aktywnego wypoczynku. W Polsce nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić chociażby na jeden dzień. Oczywiście ze względu na aktualne obostrzenia wiele punktów jest nieczynnych, ale dla chcącego nic trudnego. Wybraliśmy atrakcje, które zachwycą zarówno dużych, jak i małych.

Słowiński Park Narodowy - najdzikszy teren wybrzeża w Polsce. Główną atrakcją są tu oczywiście największe w środkowej Europie ruchome wydmy. Ich rozmiary dochodzą nawet do 50 m. Park to również miejsce zamieszkania dla ponad dwustu gatunków ptaków. Do plecaka warto więc zabrać lornetkę.

Góry Świętokrzyskie - najstarsze i najniższe góry w Polsce. Jeśli chcesz zaszczepić w dziecku pasję do trekkingu, to dobrze zrobić to właśnie tutaj. Szlak na Łysicę nie jest szczególnie wymagający. To magiczne miejsce owiane legendami o sabatach czarownic.

City break po polsku - czyli krótki wypad do miasta. Kraków, Gniezno, Gdańsk, Zamość - te miasta nawet przy zamkniętej gastronomii zachwycają swoją architekturą oraz zabytkami. Zwiedzanie ich wcale nie musi być nudne. Do wyboru mamy różne trasy tematyczne.

Mazury - plaża i sporty wodne. Do wakacji zostały jeszcze dwa miesiące, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już teraz zafundować sobie ich namiastkę i poćwiczyć budowanie zamków z piasku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Mateusz Łysiak/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

Pozostałe wiadomości