Podróże

Muzea w Londynie – w których są największe atrakcje?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
National Gallery (Galeria Narodowa) w Londynie

Muzea w Londynie wystawiają szkielety dinozaurów, historyczne wynalazki i dzieła sztuki największych światowych artystów. Nie sposób zwiedzić je wszystkie w jeden dzień, a nawet w tydzień. Które z nich warto odwiedzić?

Chcesz poznać bogatą historię korony brytyjskiej, obejrzeć dzieła największych światowych artystów, a może zgłębić największe zdobycze nauki w historii ludzkości? A może preferujesz nieco lżejsze rozrywki? Możesz zobaczyć największą kolekcję figur woskowych na świecie lub klasyczne auta.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Muzea w Londynie – najciekawsze miejsca

Zaplanowanie wycieczki po muzeach w Londynie to nie lada wyzwanie. To dziesiątki miejsc i miliony eksponatów. Dowiedz się, gdzie szukać najciekawszych wystaw i ekspozycji.

Tate Modern – muzeum sztuki nowoczesnej w Londynie

Ta była elektrownia na South Bank w Londynie, znajdująca się w pobliżu Globe Theatre i National Theatre, stała się najczęściej odwiedzanym muzeum w Wielkiej Brytanii. W muzeum znajdują się obrazy takich sław jak Pablo Picasso, Joan Miró czy Mark Rothko. Co ciekawe, są one pogrupowane tematycznie, a nie według autorów. Jednym z pomieszczeń wystawowych jest słynna Turbine Hall – surowa przestrzeń, w której dawniej znajdował się dźwig. Turbine Hall jest wykorzystywana do wystaw oraz instalacji, które wymagają dużej przestrzeni. Pojawiały się tam dzieła takich artystów jak Ai Weiwei, Louise Bourgeois czy Olafur Eliasson.

Imperial War Museum – muzeum wojny w Londynie

Pochodzące z różnych okresów historycznych karabiny, czołgi, samoloty czy broń biała to wizytówka muzeum wojny w Londynie. Wielu odwiedzających uważa jednak, że to bardziej park rozrywki niż muzeum. Można tam zajrzeć do okopów II wojny światowej, przeżyć naloty bombowe na Londyn i przejść się zrekonstruowanymi ulicami z tamtych czasów. W Imperial War Museum są także liczne wystawy poświęcone bitwom z udziałem brytyjskich sił zbrojnych.

The V&A Museum of Childhood – muzeum zabawek w Londynie

Najstarsze z eksponatów w muzeum zabawek w Londynie pochodzą z XVII wieku, najnowsze – z czasów współczesnych. Oprócz zabawek, lalek i gier w muzeum są inne przedmioty związane z dzieciństwem – pomoce dydaktyczne, ubrania itp. Historyczne, robione ręcznie eksponaty sąsiadują tu z przedmiotami z XX i XXI wieku, dzięki czemu zwiedzający mogą lepiej poczuć różnice pomiędzy dawnym dziecięcym światem a obecnym.

Muzeum Nauki w Londynie

Ciekawe nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Znajduje się tu najstarsza zachowana lokomotywa parowa, działająca maszyna analityczna Charlesa Babbage’a czy model podwójnej helisy DNA Cricka i Watsona. Najnowszą częścią muzeum jest otwarty w 2016 roku Wonderlab, w którym można podziwiać eksperymenty naukowe na żywo, sprawdzić wiedzę z matematyki czy po prostu ponaciskać guziki na jednej ze znajdujących się tam maszyn.

British Museum – Muzeum Brytyjskie w Londynie

To zajmujące niemal 300 tys. metrów kwadratowych muzeum jest największą tego typu instytucją w Wielkiej Brytanii. Znajduje się w nim ok. 8 milionów eksponatów. Oprócz typowo brytyjskich ekspozycji są tu zdobycze brytyjskie z czasów imperium: wśród nich znajdują się m.in. partenońskie Marmury Elgina przywiezione z Aten w 1816 roku czy słynny kamień z Rosetty, na podstawie którego rozszyfrowano egipski system hieroglifów, a także wiele eksponatów z Chin.

London Motor Museum – muzeum motoryzacji w Londynie

Jest tu jedna największych kolekcji klasycznych aut. Fani kultowych, historycznych samochodów na pewno zrobią tu niejedno zdjęcie – najstarsze modele pochodzą z lat 30. XX wieku. Można tu obejrzeć także samochody znane z filmów – Batmobil, Delorean ("Powrót do przyszłości") czy Ford Torino ("Starsky i Hutch").

National Gallery (Galeria Narodowa) w Londynie

To pozycja obowiązkowa dla każdego zwiedzającego Londyn. Znajduje się w samym centrum Trafalgar Square. National Gallery została założona w 1824 roku i przez lata wzbogacała się o kolejne dzieła dzięki licznym datkom, a także dotacjom rządowym. Co ciekawe, najnowsze znajdujące się tam dzieła pochodzą z początku XX wieku. Wśród wystawianych w tym muzeum narodowym dzieł sztuki znajdziemy prace Leonarda Da Vinci, Sandro Botticellego, a także Claude’a Moneta, Vincenta Van Gogha i innych sław malarstwa.

Natural History Museum – Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Znajdująca się w nim kolekcja składa się 70 milionów eksponatów i jest podzielona na 5 kategorii: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Znajduje się tutaj słynny odlew szkieletu diplodoka ufundowany przez przemysłowca Andrew Carnegiego. Oprócz tego odwiedzający mogą podziwiać ryby, płazy, ptaki czy ssaki w różnych stadiach ewolucji.

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Można tu zobaczyć około 4,5 miliona eksponatów z dziedziny sztuki oraz rzemiosła: rzeźby, rysunki, fotografie, meble, stroje… Są tu nie tylko dzieła sztuki i rzemiosła europejskiego, ale także arabskiego czy orientalnego. Najstarsze znajdujące się w muzeum eksponaty pochodzą sprzed kilku tysięcy lat.

Muzeum figur woskowych Madame Tussaud w Londynie

Znajduje się tutaj największa na świecie kolekcja figur woskowych. W tym muzeum można zrobić sobie zdjęcie ze sławami takimi jak Madonna czy David Beckham, ale też z politykami czy postaciami historycznymi, np. z Albertem Einsteinem i Winstonem Churchillem. Muzeum figur woskowych w Londynie jest jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: stockcam/Getty Images

Pozostałe wiadomości