Podróże

Gruzja – Batumi i okolice. Gdzie warto wybrać się podczas wakacji?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kościół Świętej Trójcy, Batumi, Adjara, Gruzja
Feng Wei Fotografia/GettyImagesBatumi w Gruzji

Odwiedzający Batumi turyści mogą wygrzewać się na pięknych plażach Morza Czarnego. Oprócz plażowania warto również zwiedzić miasto, aby dostrzec pełnię jego kontrastów. Niektóre zabytki Batumi mają charakter sakralny, inne natomiast historyczny. Warto spróbować także lokalnych smaków w jednej z restauracji. Jedzenie w Batumi jest wyjątkowo pyszne. Tradycyjna kuchnia gruzińska obfituje zarówno w smaczne przekąski, dania główne, jak i desery.

Batumi i okolice – co warto zwiedzić?

Jedno z największych miast Gruzji oferuje szereg atrakcji turystycznych. Jak zaplanować zwiedzanie Batumi?

Ogród botaniczny leży około 8 km od centrum miasta. Znajduje się w miejscu, które określa się mianem Zielonego Przylądka. Tysiące egzotycznych roślin z wielu zakątków świata porasta urwiste nabrzeże. Dojazd do ogrodu możliwy jest m.in. za pośrednictwem zbiorowych taksówek. Powierzchnia całego ogrodu to około 110 ha. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1912 r., choć prace przygotowawcze zaczęto znacznie wcześniej. Ogród podzielony jest na 9 części, z których każda przedstawia roślinność danego regionu świata. Można tutaj zobaczyć florę Ameryki Południowej, Nowej Zelandii, Meksyku, Zakaukazia, Himalajów, Australii, Azji Wschodniej, basenu Morza Śródziemnego oraz Ameryki Północnej. Na obszarze ogrodu znajdują się trzy parki. Rośnie tutaj ponad 2 tys. gatunków roślin.

Synagoga w Batumi powstała na początku XX w. Bóżnica, czyli miejsce modlitw wyznawców judaizmu, była wzorowana na podobnych budowlach znajdujących się w Amsterdamie i Hadze. W 1998 r. budynek przeszedł generalny remont. W synagodze regularnie odbywają się nabożeństwa.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Batumi jest promenada. Deptak o długości około 8 km można pokonać pieszo lub za pomocą wypożyczonego roweru. Turyści spacerują promenadą do późnych godzin nocnych, otoczeni palmami i zasłuchani w szum morza.

Ali i Nino to stalowe sylwetki kobiety i mężczyzny. Dzieło zostało wykonane przez Tamarę Kvesitadze – gruzińską rzeźbiarkę. Rzeźba co jakiś czas się porusza i opowiada o nieszczęśliwej miłości muzułmanina oraz chrześcijanki. Znajduje się w okolicy wybrzeża. Warto zobaczyć ją zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy jest pięknie oświetlona.

Kolejka linowa w Batumi ma około 2,5 km. Cały przejazd trwa 10 minut. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć panoramę miasta, część turystyczną oraz tą zamieszkałą przez miejscową ludność. Warto wybrać godziny popołudniowe, aby móc podziwiać piękny zachód słońca.

Diabelski młyn znajduje się niedaleko pomnika Ali i Nino. Przejazd nim trwa około 10 minut. W najwyższym punkcie wagoniki znajdują się na wysokości ponad 50 m. To kolejne miejsce, z którego widoczna jest piękna panorama miasta.

Bazar w Batumi to obowiązkowe miejsce dla każdego smakosza. U lokalnych sprzedawców można kupić przepyszne sery, wędliny, owoce, warzywa oraz mięso.

W mieście znajduje się również turecki meczet, wybudowany w drugiej połowie XIX w.

Co warto zjeść w Batumi – najpopularniejszym kurorcie Gruzji?

Gruzińska kuchnia znana jest na całym świecie. Oryginalne mieszanki przypraw wzbogacają każdą potrawę. Jakie są obowiązkowe pozycje w menu restauracyjnym?

Chaczapuri to przekąska w formia placka nadziewanego delikatnym solonym serem. W zależności od regionu kształt placka oraz nadzienie mogą się nieznacznie różnić. Jest to najpopularniejsza potrawa gruzińska.

Adżapsandali to potrwa skierowana do wegetarian. Składa się z pomidorów, ziemniaków, bakłażana, papryki oraz aromatycznej mieszanki przypraw.

Charczo to pożywna zupa gulaszowa, najczęściej na bazie wołowiny. Do zupy dodaje się m.in. czosnek, cebulę, ryż oraz ostrą paprykę.

Chinkali to pierogi o bardzo specyficznym kształcie. Farsz przygotowywany jest na bazie wołowiny lub wieprzowiny. Istnieje również wersja wegetariańska, do której używa się farszu z sera lub grzybów.

Mcwadi to gruziński szaszłyk pieczony na grillu.

Czurczchela to jeden z najbardziej znanych deserów gruzińskich. Orzechy laskowe nawleka się na nitkę, a następnie zanurza w cieście, którego bazą jest bardzo gęsty sok z winogron.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wyspa na sprzedaż

Wyspa na sprzedaż
Wyspa na sprzedaż
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Fotografia/GettyImages

Pozostałe wiadomości